Wyprysk łojotokowy, czyli łojotokowe zapalenie skóry to poważny problem, który może sprawić wiele problemów. Szczególnie narażone na ten problem są te osoby, które mają problemy z łojotokiem, czyli nadmiernym wydzielaniem łoju. W ich przypadku łojotokowe zapalenie skóry może pojawiać się dość często. Jakie objawy świadczą o takim wyprysku?
Czy możliwe jest skuteczne leczenie łojotokowego zapalenia skóry i na czym ono polega?
Wyprysk łojotokowy zazwyczaj skupia się na tych miejscach, w których gruczoły łojowe wydzielają zbyt wielkie ilości łoju. Zazwyczaj dotyczy to skóry pod pachami, choć częste są też przypadki pojawiania się tego problemu w rejonie klatki piersiowej czy pleców. Skóra ucha oraz twarzy również może zostać zaatakowana przez tę dolegliwość, która sprawia wiele problemów. Mało estetyczny wygląd oraz swędzenie to podstawowe dolegliwości związane z łojotokowym zapaleniem skóry. Choć nie jest to choroba o charakterze zakaźnym, już sam wygląd osoby zmagającej się z tym problemem może wzbudzać niepokój u innych. Zaczerwienione plamy oraz łuski powstające na skórze to tylko najbardziej charakterystyczne objawy łojotokowego zapalenia skóry. Częste są też infekcje ropne, które dodatkowo powodują dyskomfort u pacjenta i narażają go na szereg dalszych problemów.
Skąd biorą się te problemy?
Przyczyny łojotokowego zapalenia skóry nie zostały tak do końca wyjaśnione. Wiadomo, że skłonność do łojotoku jest tylko jednym z wielu czynników, które mogą mieć wpływ na pojawienie się wyprysku łojotokowego. Trądzik oraz inne stany zapalne skóry to kolejne czynniki, które mogą sprzyjać rozwojowi tej choroby. Czynniki chemiczne, hormony oraz problemy związane ze zbyt silnym stresem – to kolejne powody tak licznych dolegliwości związanych z łojotokowym zapaleniem skóry.
Wyprysk łojotokowy traktowany jest jako choroba o charakterze przewlekłym.
Wiadomo też od dawna, że w przypadku tej choroby stosowne leczenie jest bardzo ważną kwestią. Dermatolog może nie tylko pomóc w walce z wysypką, ale i ograniczyć skutki takiej choroby. To ważne dla tych, którzy nie chcą mieć przykrych pamiątek po takim zapaleniu skóry. Leczenie polega zazwyczaj na stosowaniu leków oraz maści, wśród których szczególnie ważną rolę odgrywają środki zawierające kortyzon. W leczeniu tego typu chorób skórnych dobrze sprawdzają się również te środki, w których znalazły się związki ichtiolowe. W chwili, gdy za rozwój choroby odpowiedzialne są bakterie, lekarz może też zalecić użycie maści zawierających porcję odpowiednich w danym przypadku antybiotyków. Warto pamiętać, że samodzielne leczenie w przypadku tej choroby skóry może okazać się poważnym błędem. Źle dobrane pudry i maści mogą tylko pogorszyć sytuację i sprawić, że skóra zostanie narażona na jeszcze większe dolegliwości.