Wanna czy prysznic – co zapewni większe bezpieczeństwo kąpieli osób starszych?

Wanna czy prysznic – co zapewni większe bezpieczeństwo kąpieli osób starszych?

Osoby starsze potrzebują dodatkowego wyposażenia łazienki, by korzystać z niej w równie łatwy sposób, co osoby młode o pełnych możliwościach ruchowych. Jakie zmiany należy dokonać w tym pomieszczeniu, aby ułatwić osobom starszym swobodne wykonywanie czynności pielęgnacyjnych. Prysznic czy wanna dla seniora będzie lepszym rozwiązaniem?

Funkcjonalna łazienka – przydatna nie tylko osobom starszym

Chcąc w pełni dostosować łazienkę do potrzeb osoby starszej, pomieszczenie to należy doposażyć oraz zreorganizować, jednak można to zrobić niewielkim kosztem i w stosunkowo krótkim czasie. Ponadto, nawet jeśli wśród domowników średnia wieku nie jest zbyt wysoka, większość usprawnień, które zwiększają funkcjonalność pomieszczenia kąpielowego oraz jego bezpieczeństwo, a zarazem nie zaburzają estetyki wnętrza, warto wprowadzić do tego pomieszczenia.

Czy przystosowanie domu dla niepełnosprawnych i usprawnienia dla seniorów oznacza to samo?

Domowe usprawnienia dla osób niepełnosprawnych i seniorów często traktowane są wymiennie, tymczasem obejmują one zupełnie inny zakres zmian, jakie należy wprowadzić dla osoby w podeszłym wieku i tych dla osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim. W największym skrócie można stwierdzić, iż część modyfikacji wykonanych i wprowadzonych dla osoby niepełnosprawnej będzie przydatna również dla seniora, natomiast jedynie niewielka ilość zmian dokonanych w mieszkaniu dla osób starszych będzie koniecznym ułatwieniem dla mieszkańców niepełnosprawnych.

Wanna dla seniora – jaka powinna być?

Tradycyjna wanna może przysporzyć osobom starszym wiele trudności, zwłaszcza jeśli mają one ograniczone możliwości ruchowe. Głównym problemem jest wysoka krawędź wanny – pewnym ułatwieniem są poręcze i uchwyty, które ułatwią wejście do wanny, jednak nie będą one wystarczająco skuteczne. Gdy zwykła wanna nie jest w naszym przypadku dobrym rozwiązaniem, a prysznic nie wchodzi w grę ze względu na preferencje osoby starszej do kąpieli lub niski stopień sprawności, można zastanowić się nad specjalnym rodzajem wanny, która wyposażona jest w drzwi lub wpuszczona w podłogę.

Wanna dla seniora wpuszczona w podłogę jest dość problematyczna ze względów konstrukcyjnych i nie w każdym pomieszczeniu kąpielowym można ją zamontować. Jej ogromną zaletą jest bardzo niska krawędź wystająca ponad poziom posadzki bądź niemal zupełny jej brak, co może znacząco ułatwić wchodzenie i wychodzenie. Drugą opcją jest wanna dla seniora z drzwiami, która ma niski próg wejścia, może być wyposażona w antypoślizgową powierzchnię i uchwyty, co umożliwi kąpiel i zmniejszy ryzyko upadku.

Prysznic dla osób starszych

Gdy wanna specjalistyczna wykracza poza możliwości, a wanna tradycyjna nie jest właściwa do aktualnych potrzeb seniora, warto rozważyć różne opcje prysznicowe. Najczęstszym rozwiązaniem jest wyposażenie standardowej kabiny prysznicowej w siedzisko lub uchwyty. Za tym rozwiązaniem przemawia niska cena i stosunkowo łatwy montaż. Warto jednak zauważyć, iż w przypadku małych kabin prysznicowych komfort ich użytkowania może być dość niski, a ryzyko upadku podczas wchodzenia do środka może stanowić sporą niedogodność w przypadku osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Ciekawą alternatywą może okazać się kabina walk-in, a więc prysznic otwarty bez brodzika. W przypadku gdy jest możliwość montażu takiej konstrukcji, zniknie problem niepotrzebnych krawędzi kabiny oraz wąskiego wejścia.