Suchość pochwy ma różne przyczyny. Wydawać by się mogło, że jest to bardzo błaha dolegliwość, ale rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Schorzenie, jeśli jest nieleczone, może prowadzić do niepłodności, albo zagrożenia dla płodu. Dlatego też lepiej zapobiegać pierwsze objawy, niż później zmagać się z następującymi komplikacjami.
Skąd się to bierze?
Na suchość miejsc intymnych narażone są szczególnie te kobiety, które przechodzą menopauzę. Tak samo ciąża i karmienie powodują huśtawki hormonalne w organizmie, co również może prowadzić do przesuszenia błony śluzowej pochwy.
Kolejny czynnik sprawczy wynika ze stosowania różnych leków, np. środków antykoncepcyjnych, przeciwalergicznych czy antybiotyków. Zaszkodzić mogą również antydepresanty, leki moczopędne i te na nadciśnienie.
Stres i przemęczenie to kolejne możliwe przyczyny pojawienia się suchości w okolicach miejsc intymnych. Nie bez znaczenia są środki higieniczne, taki jak tampony czy wkładki oraz stosowanie nieodpowiednich kosmetyków.
Stosowanie zbyt obcisłej, nieprzewiewnej bielizny oraz folgowanie w używkach może również przyczynić się do suchości pochwy.
Jak rozpoznać suchość miejsc intymnych?
Świąd, obtarcia, pieczenie – to pierwsze symptomy mogące świadczyć o suchości pochwy. Nie można wykluczyć też bólu, upławów oraz pojawienia się nieswoistej wydzieliny z pochwy. Jeśli zaczyna brakować śluzu, który nawilża i chroni przed patogenami, to o infekcję jest nietrudno. W cięższych przypadkach może pojawić się krwawienie wynikające z uszkodzeń błony śluzowej. Jeśli tak się stanie podczas kontaktów seksualnych i chodzenia odczuwalny jest ból. Zmieniać się pH Skóry również otwiera furtkę dla wirusów i bakterii.
Leczenie suchości pochwy
Zależnie od przyczyny wystąpienia objawów stosuje się konkretne leczenie wspomagające. Na pewno są to antybiotyki, które działają antybakteryjnie. Można też stosować środki, w których składzie znajdują się naturalne substancje, np. globulki propolisowe, maści z dodatkiem ziół czy tabletki. Niektórzy wybierają kremy dopochwowe, zawierające kwas mlekowy oraz glikogen. Wszystkie te środki wspomagające leczenie działają nawilżająco, a niektóre też antybakteryjnie czy przeciwgrzybicznie.
Znane są również kuracje kwasem hialuronowym mające formę zastrzyków.
Bardzo ważna jest również profilaktyka. Picie odpowiedniej ilości płynów, najlepiej wody mineralnej, to podstawa dobrego nawilżenia skóry. Równie istotne są kosmetyki pielęgnacyjne, które powinny bazować na substancjach naturalnych i hipoalergicznych.