Pielęgnacja noworodka – podstawowe informacje dla młodych rodziców

Pielęgnacja noworodka – podstawowe informacje dla młodych rodziców

Narodzenie dziecka to niewątpliwe szczęście dla rodziców, jednakże wielu z nich odczuwa również strach. Czytanie poradników oraz dobre rady udzielane z każdej strony nie są w stanie przygotować rodziców na to co będzie się działo po powrocie ze szpitala. Warto jednak zdawać sobie sprawę jakie są najważniejsze czynności oraz bez jakich produktów nie można się obejść.

 

Pielęgnacja noworodka – najważniejsze produkty

W pierwszej kolejności należy zdawać sobie sprawę, że skóra dziecka jest bardzo wrażliwa, w związku z tym konieczne jest stosowanie odpowiednich produktów oraz kosmetyków, które nie wywołają reakcji alergicznej oraz nie podrażnią jej. Jeszcze zanim pociecha przyjdzie na świat należy wyprać ubranka oraz pościele w specjalnych produktach hipoalergicznych przeznaczonych dla najmłodszych. Nie zawierają one szkodliwych substancji, esencji zapachowych oraz innych składników, które są w stanie wywołać reakcję alergiczną oraz dyskomfort. Należy także nabyć odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji ciała. Skóra po porodzie potrzebuje minimum kilku tygodni, aby przyzwyczaić się do panujących warunków, które są tak różne od dorastania w łonie mamy. Kosmetyki do mycia ciała noworodka są bardzo delikatne, zawierają minimalną ilość składników, nie mają w sobie mydła. Wyrównują one pH skóry oraz zapobiegają podrażnieniom. Wpływają łagodząco oraz delikatnie obmywają ciało dziecka. Pielęgnacja noworodka w połączeniu z odpowiednimi produktami nie stanowi żadnego problemu.

 

Pielęgnacja noworodka – krok po kroku

Pierwsze kąpiele pociechy na pewno wywołują sporą dawkę stresu, dlatego należy się do nich odpowiednio przygotować. Zanim przystąpi się do samej czynności kąpieli, która nigdy nie trwa długo należy upewnić się, że wszystkie potrzebne rzeczy znajdują się w zasięgu ręki. Na łóżku należy rozłożyć ręczniki, czyste ubranka, pampers oraz oliwkę bądź krem do pielęgnacji skóry. W dalszej kolejności konieczne jest upewnienie się, że woda w wanience nie jest zbyt gorąca. Do mierzenia temperatury można zastosować łokieć bądź termometr. W pokoju, gdzie odbywa się kąpiel dziecka musi panować ciepło, tak samo jak w miejscu, gdzie odbywa się jego osuszanie oraz ubieranie. Warto mieć na uwadze, że nie wolno zalewać pępka, który po przecięciu pępowiny potrzebuje czasu, aby się wyleczyć. Pielęgnacja noworodka nie jest skomplikowana, jednakże stres jest w stanie zmienić na pozór łatwe czynności w nieprzyjemne zmagania. Tylko i wyłącznie spokój oraz opanowanie umożliwiają właściwe zajęcie się własną pociechą.