Nieżyt nosa, potocznie zwany katarem, to choroba wywoływana w większości ilości przypadków przez wirusy. Dolegliwością tą można bardzo łatwo się zarazić – wystarczy przebywać obok osoby chorej (np. w autobusie), aby po kilku dniach zaobserwować objawy u siebie. Podczas leczenia można aplikować różne leki bądź stosować inne domowe sprawdzone sposoby. Jak powstaje katar oraz jak sobie z nim radzić?
Nieżyt nosa – jakie są przyczyny kataru?
Katar jest najczęściej wywoływany przez infekcję wirusową górnych dróg oddechowych. Do tej grupy zaliczane są:
- rhinowirusy (ok. 110 typów, infekcja powstaje głównie w okresie wiosennym, letnim oraz jesiennym),
- coronawirusy (wyróżnia się ponad 30 typów, atakują zimą oraz wczesną wiosną),
- adenowirusy (atakują w ciągu całego roku).
Zdarza się, iż katar jest następstwem zakażenia bakteryjnego (pomimo iż ten rodzaj infekcji pojawia się rzadziej). Zarazkami można się zarazić tzw. drogą kropelkową, gdy np. ktoś będący obok kichnie. W taki sposób jeden chory może zakazić dziesiątki osób. Ewentualnie przegrzanie organizmu oraz znaczne oziębienie osłabia układ immunologiczny, co przyczynia się do stworzenia korzystnych warunków dla wniknięcia bakterii lub wirusów chorobotwórczych przez błonę śluzową nosa.
Objawy nieżytu nosa
Katar bakteryjny charakteryzuje się wyciekiem wydzieliny śluzowo-ropnej, natomiast katar wirusowy – wodniasto-śluzowej. Zaistniałe miejscowe symptomy chorobowe są zbliżone do siebie: zarówno pierwszy, jak i drugi cechują się obrzękiem małżowin nosowych, drapaniem w gardle oraz zatkanym nosem. Ponadto obu typom nieżytu nosa może towarzyszyć kaszel, uczucie ogólnego rozbicia oraz ból głowy.
Jak leczyć nieżyt nosa? Domowe sposoby na katar
Powszechnie przyjęto opinie, iż nieżyt nosa należy po prostu przeczekać. Jednak tak naprawdę kataru nie powinno się lekceważyć i jak najszybciej rozpocząć przeciwdziałanie mu. Przekonanie, iż katar (niezależnie od tego, czy jest leczony, czy nie) trwa tydzień – nie jest prawdziwe. Coraz więcej osób zmaga się z nieżytem nosa okresowo przez cały rok.
Poza lekami obniżającymi gorączkę, przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi, warto zastosować leki przywracające drożność przewodów nosowych oraz zmniejszającymi obrzęk (np. xylogel).
Do domowych sposobów na nieżyt nosa zaliczane są:
- Wykonywanie inhalacji z olejków aromatycznych (np. miętowego) lub naparu rumianku, które pozwalają odblokować zatkany nos oraz pozbyć się nagromadzonej wydzieliny.
- Smarowanie skrzydełek nosa maścią witaminową (np. maścią majerankową) bądź kremem ochronnym w celu złagodzenia podrażnień skóry.
- Picie bardzo dużej ilości płynów, dzięki którym wydzielina ulegnie rozrzedzeniu i nos sprawniej się oczyści. Ponadto zaleca się spożywać gorące, parujące potrawy (np. rosół), picie herbat z sokiem czarnego bzu lub z malinami albo herbatę z czystka. Do kanapek zaleca się dodawać czosnek, ponieważ posiada on silne działanie antybakteryjne.