Osoby niepełnosprawne, a zwłaszcza osoby o ograniczonej mobilności, wymagają odpowiednio przystosowanej przestrzeni mieszkalnej, która jest dostosowana do ich indywidualnych potrzeb. W szczególności łazienka dla takich osób może wymagać gruntownego remontu opartego o wyeliminowanie barier architektonicznych tak, aby ułatwić funkcjonowanie w mieszkaniu. Z pomocą w takiej inwestycji przychodzi jednostka PFRON. Jak osoba niepełnosprawna może uzyskać dofinansowanie od Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych?
Jak uzyskać dofinansowanie na remont łazienki?
Szykując się do remontu łazienki w związku z przystosowaniem jej do potrzeb osoby niepełnosprawnej, warto skorzystać z dofinansowania z ramienia PFRON, które przysługuje osobom posiadającym orzeczenie o niepełnosprawności lekkiej, umiarkowanej, a także znacznej.
Takie świadczenie nie przysługuje osobom starszym, a wyłącznie tym posiadającym stopień niepełnosprawności. Czasem dobrym rozwiązaniem może okazać się, iż (jeśli to możliwe) wnioskowanie o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności. W ten sposób osoba starsza może spełniać wymogi dotyczące dofinansowania remontu łazienki w celu dostosowania jej do potrzeb osoby z ograniczoną mobilnością.
Aby uzyskać dofinansowanie PFRON do likwidacji barier architektonicznych, należy:
- Posiadać orzeczenie o posiadanym stopniu niepełnosprawności,
- Być właścicielem nieruchomości lub korzystać z niej wieczyście — w innym przypadku niezbędna będzie zgoda właściciela nieruchomości na przeprowadzenie takiego remontu,
- Mieć ograniczoną mobilność.
Spełniając wszystkie wyżej kryteria, można złożyć odpowiedni wniosek i w oczekiwaniu odwiedzić sklep z uchwytami do łazienki, w celu dokładniejszego zaplanowania przyszłego remontu.
Jak właściwie przygotować wniosek o dofinansowanie remontu łazienki dla osoby niepełnosprawnej?
Aby wniosek i dofinansowanie remontu łazienki osoby niepełnosprawnej był złożony prawidłowo, zawsze należy dołączyć do niego takie dokumenty, jak:
- Orzeczenie o niepełnosprawności (bądź dokument będący jego odpowiednikiem),
- Oświadczenie o liczbie osób pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym oraz o wysokości dochodów,
- Udokumentowaną informacje o innych źródłach finansowania inwestycji.
Trzeba przy tym podkreślić, iż każdy powiat posiada własną listę wymaganych załączników dołączanych do wniosku o przyznanie dofinansowania PFRON. W związku z powyższym jeszcze przed złożeniem formularza warto skonsultować się z placówką, która rozpatruje wnioski w miejscu zamieszkania osoby z ograniczoną ruchomością.