Jedna trzecia spożywanych kalorii powinna pochodzić z białek. Są one niezbędne do budowania tkanek i jako ostatnie są zużywane do produkcji energii. Osoby, które nie jedzą odpowiedniej ilości białka, są niedożywione.
Zbyt mała ilość białka może prowadzić do powstania anemii oraz zaburzeń wzrostu i rozwoju u dzieci, a także ma wpływ na odporność. Niska podaż protein w diecie wpływa negatywnie na kondycję włosów, skóry i paznokci. Dodatkowo mogą powstawać obrzęki i odleżyny.
Trening a odżywki białkowe
Osoby trenujące powinny suplementować białko, jeśli nie są w stanie dostarczyć go w odpowiedniej ilości w diecie. Człowiek potrzebuje średnio około 1 grama białka na kilogram masy ciała. U osób trenujących zapotrzebowanie to może się zwiększyć nawet do 2 gramów na kilogram masy ciała. Całkowita ilość białek w diecie nie tylko buduje nasze ciało, ale również jest nam niezbędna do produkcji enzymów, hormonów oraz przeciwciał. Suplementacja białka musi być ściśle dopasowana do rodzaju aktywności i częstotliwości treningów.
Co za dużo to nie zdrowo
Nadmiar białka w diecie może prowadzić do kwasicy metabolicznej, co wiąże się ze zwiększonym wydalaniem wapnia i fosforanów w moczu. Utrata wapnia i fosforanów może przyczynić się do uszkodzeń kości oraz przebudowy mięśni. Zbyt długie przyjmowanie dużej ilości białek czy stosowanie diet wysokobiałkowych może spowodować uszkodzenie nerek, podrażnienie układu pokarmowego, a nawet doprowadzić do zaburzeń hormonalnych. Stosując suplementy białkowe, również musimy zachować umiar.
Dieta na uraz
Białko to najważniejszy makroskładnik, kiedy mamy do czynienia z urazem wymagającym unieruchomienia. Zmniejszona podaż białka może być szkodliwa dla metabolizmu mięśni — mogą one po prostu zacząć zanikać. Długotrwałe unieruchomienie to ryzyko powstawania odleżyn, które również pojawiają się szybciej, kiedy nie dostarczamy organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Jedno z białek, które szczególnie są polecane w procesie rekonwalescencji, to prolina. Wchodzi ona w skład kolagenu i stanowi 1/3 tworzących go białek. Wspomaga działanie aparatu ruchu, poprawiając funkcjonowanie stawów, ścięgien i chrząstek. Prolina powinna być suplementowana po kontuzji, podczas rehabilitacji, a także przy intensywnych treningach. Białko to przyczynia się do uelastyczniania ścian tętnic, wspomaga gojenie się uszkodzonych tkanek, ran, poparzeń czy też naruszeń tkanki łącznej. Prolina zapewnia młody wygląd skóry, a także dobrą kondycję włosów i paznokci.