Kiedy lekarz ginekolog podczas rutynowego badania zauważy coś niepokojącego w obrębie macicy, zleca dodatkowe specjalistyczne badania. Jednym z nich jest histeroskopia. Wiele kobiet bardzo boi się tego badania. Niepotrzebnie, warto wiedzieć jak się do niego przygotować i jak przebiega, a strach zdecydowanie się zmniejszy.
Kiedy wykonuje się histeroskopię i jak się do niej przygotować?
Ginekolog skieruje Cię na to badanie w przypadku podejrzenia endometriozy lub innych chorób macicy na przykład takich jak mięśniaki, lub polipy. Badanie to odbywa się w znieczuleniu miejscowym lub w narkozie. Na kilka dni przed jego wykonaniem trzeba zaprzestać współżycia, a na dobę przed nie używajmy już żadnych mydeł, ani żeli do higieny intymnej- myjemy się po prostu ciepłą wodą.
Jak przebiega badanie?
Histeroskopia diagnostyczna z reguły jest wykonywana tylko w znieczuleniu miejscowym, natomiast histeroskopia lecznicza to już zabieg w znieczuleniu ogólnym. Lekarz wprowadza do macicy histeroskop. Jest to przyrząd w kształcie rurki ze źródłem światła i kamerą. Ginekolog ogląda za jego pomocą bardzo dokładnie całe wnętrze macicy, obraz pojawia się na monitorze i jest rejestrowany. Podczas tego badania pobierany jest również z miejsc chorobowo zmienionych, materiał do badania. W laboratorium wycinek zostanie zbadany na obecność komórek nowotworowych. Podczas histeroskopii leczniczej lekarz dokonuje również usunięcia polipów, guzów czy mięśniaków.
Histeroskopia to bardzo nowoczesna metoda diagnostyki i leczenia, która w wielu przypadkach pozwala uniknąć klasycznej operacji wiążącej się z dłuższym pobytem w szpitalu i rekonwalescencją. Nie należy się tego badania obawiać. Podczas badania nie odczuwasz żadnego bólu, ponieważ jesteś znieczulona, a w ciągu następnych kilku dni po nim możesz odczuwać jedynie niewielki dyskomfort w podbrzuszu oraz plamienie lub lekkie krwawienie. Jeśli cokolwiek przed lub po badaniu Cię niepokoi, śmiało zapytaj lekarza. Pamiętaj, że największy strach budzi niewiedza.