Stawy kolanowe są jednymi z większych i bardziej skomplikowanych elementów układu ruchu w ludzkim organizmie. Ich sprawne działanie pozwala nam codziennie przemieszczać się, ale też siadać, wstawać, kucać i wiele innych. Przez swoją budowę i intensywne używanie są narażone na częste przeciążenia.
Stawy kolanowe – budowa
Kolano nie dość, że jest największym stawem naszego organizmu, to jeszcze jego działanie zależy od wielu innych struktur, które w innych stawach znajdują się w zdecydowanie mniejszej ilości. Staw kolanowy to miejsce połączenia kości udowej z kością piszczelową. Choć sam ruch to proste zgięcie i prostowanie nogi, to by mógł on właściwe przebiegać wewnątrz kolana znajdziemy szereg więzadeł zapewniających jego stabilność, łąkotki pozwalające na lepsze dopasowanie powierzchni stawowych, a także chrząstka stawowa, która zmniejsza tarcie pomiędzy kłykciami kości.
Z czego wynikają przeciążenia kolan?
W przypadku gdy nie doszło do urazu lub powstania zwyrodnień, to stawy kolanowe najprawdopodobniej bolą w wyniku przeciążeń jakim są poddawane. Ból pojawia się wtedy najczęściej podczas zginania kolana, a szczególnie problematyczne może być wstawanie z krzesła, czy kanapy oraz schodzenie po schodach. Do przeciążeń możemy doprowadzić w wyniku chwilowej sytuacji np. przez ciężką, fizyczną pracę, zdecydowanie intensywniejszą niż zwykle aktywność sportową, czy noszenie ciężarów. Przeciążenia mogą też wynikać z przewlekłych sytuacji, typu zbyt duża masa ciała, wymuszona pozycja ciała w pracy, czy stale powtarzający się od dłuższego czasu ruch. Przeciążenia utrzymujące się przez dłuższy czas mogą doprowadzić do powstania zwyrodnień, czyli zmian w budowie stawu, które pomimo iż niepożądane, to najczęściej powstają po to, by chronić już zbyt uszkodzony obszar.
Reumatyzm lubi kolana
Chorób reumatycznych jest cała masa, a kolana mają tego pecha, że dotknąć je może większość z nich. Najczęściej rozpoznawaną sytuacją jest reumatoidalne zapalenie stawów, które co prawda najczęściej zaczyna się of tych najdrobniejszych, ale szybko atakuje kolejne. Osoby cierpiące na RZS będą odczuwały nasilenie dolegliwości w okresach kiedy dotykają ich inne procesy zapalne, np. zwykłe przeziębienie, czy ból zęba oraz w chłodniejszych miesiącach. Ból i zmiany chorobowe najczęściej pojawiają się symetrycznie, po obu stronach ciała.
Jakie są najczęstsze kontuzje stawów kolanowych?
Kontuzja, czy uraz to sytuacja, w której do tej pory zdrowa struktura zostaje nagle i dość istotnie uszkodzona. W przypadku kolan może dojść do ich skręcenia lub zwichnięcia, czyli sytuacji w której dochodzi do fizjologicznego przekroczenia zakresu ruchu, a czasem nawet przesunięcia się powierzchni stawowych względem siebie. Kolejnymi urazami, o których słyszała większość osób są zerwania więzadeł lub uszkodzenia łąkotek. Zwykle są to kontuzje wymagające ingerencji chirurgicznej, jeżeli pacjent chce wrócić do aktywności sportowej sprzed wypadku.