Choroby dróg oddechowych – chroniczny bronchit

Choroby dróg oddechowych – chroniczny bronchit

Jest jedną z poważniejszych chorób związanych z drogami oddechowymi, a komplikacje związane z nią mogą mieć poważne konsekwencje. Chroniczny bronchit, czyli przewlekłe zapalenie oskrzeli, wymaga odpowiedniego leczenia. Jak w porę rozpoznać tę chorobę? W jaki sposób można się przed nią chronić?

Skąd biorą się takie problemy z oskrzelami?

Przewlekłe zapalenie oskrzeli zazwyczaj pojawia się jako skutek źle leczonego ostrego stanu zapalnego oskrzeli, może być też efektem przebywania przez dłuższy czas w zanieczyszczonym otoczeniu. Wiadomo, że brudne powietrze bywa przyczyną wielu problemów związanych z drogami oddechowymi, zatem i nasze oskrzela mogą ucierpieć wskutek zbyt częstego wdychania kurzu lub szkodliwych dla zdrowia oparów. Chroniczny bronchit jest też jedną z tych dolegliwości, z która musi się zmierzyć większość nałogowych palaczy.

Jakie objawy mogą wskazywać na chroniczny bronchit?

Przewlekłe zapalenie oskrzeli objawia się w dość charakterystyczny sposób. Symptomem, którego nie można lekceważyć, jest kaszel, któremu towarzyszy ropna wydzielina. Z czasem staje się ona coraz większym problemem, który poważnie utrudnia oddychanie i który w negatywny sposób odbija się na ogólnym stanie zdrowia.

Jak zapobiegać tej chorobie?

By przewlekłe zapalenie oskrzeli przestało być aż tak dokuczliwym problemem, warto zadbać o swe najbliższe otoczenie. Unikanie zakurzonych i zadymionych pomieszczeń to podstawa, podobnie zresztą jak pomijanie pomieszczeń zbyt zimnych i zbyt wilgotnych. Wszystkie te czynniki sprzyjają nasilaniu się dolegliwości związanych z chronicznym bronchitem i sprawiają, że pacjenci dotknięci tym problemem czują się znacznie gorzej. Pomocne mogą się też okazać takie dodatki, jak goździki i cynamon. Dodane do herbaty, pomogą w łagodzeniu uciążliwych dolegliwości i sprawią, że pacjenci dotknięci przewlekłym stanem zapalnym poczują się lepiej. Należy jednak pamiętać, że taka profilaktyka nie zwalnia z konieczności rozpoczęcia leczenia pod okiem lekarza, który wybierze najlepszą w danym przypadku formę terapii. Dzięki temu można uniknąć poważnych komplikacji, które w przypadku chronicznego bronchitu zdarzają się dość często. Jakie mogą być skutki braku odpowiedniego leczenia? Rozedma płuc oraz poważne osłabienie serca to tylko wybrane powikłania, które mogą się pojawić jako skutek nieleczonego przewlekłego zapalenia oskrzeli.