CRP badanie, które określa poziom stanu zapalnego. Białko C-reaktywne (CRP) to jeden z pierwszych wskaźników szybko szybujących w górę, kiedy w organizmie zaczyna rozwijać się stan zapalny.
W wyniku pobudzenia do działania cytokin zapalnych występujących w wątrobie, ścianach naczyń krwionośnych i komórkach tłuszczowych wytwarzane jest właśnie CRP Badanie poziomu tego białka jest uznawane w medycynie za jeden z wrażliwszych markerów stanu zapalnego, ponieważ jego poziom w bardzo niewielkim stopniu zależy od większości leków zażywanych przez pacjentów. W związku z tym niezależnie od tego czy walczymy z infekcją lub przewlekłym bólem np. z pomocą NLPZ-ów, to jeżeli w ciele wzbudzany jest nowy proces zapalny, to wskaźnik CRP będzie podniesiony, mimo substancji, które to zapalenie mają zwalczać.
Kiedy poziom CRP powinien nas niepokoić?
W surowicy zdrowego człowieka może występować niewielka ilość tego białka, której górną granicę normy laboratoryjne określają na 5mg/l. Są jednak stany, którym towarzyszą przewlekłe stany zapalne i poziom CRP może być w nich nieznacznie wyższy i dochodzi do 10mg/l. Taka sytuacja często spotykana jest u osób otyłych, palaczy, czy chorujących na nadciśnienie tętnicze. Znacznie podniesione CRP to sygnał, że potrzebna jest pogłębiona diagnostyka, ale też ważny wskaźnik regeneracji organizmu po ciężkiej kontuzji, czy operacji. Do 40mg/l możemy podejrzewać łagodną infekcję wirusową lub lekkie zapalenie. Taki poziom jest też fizjologiczny w okresie ciąży. Wynik sięgający 200mg/l wskazuje na trwające zakażenie bakteryjne, a 500mg/l spotykane jest w uogólnionym zakażeniu organizmu, w chorobie nowotworowej lub w wyniku zawału mięśnia sercowego.
CRP badanie, które może być jeszcze dokładniejsze.
Podstawowe badanie CRP wykonuje się bardzo często, jako jeden z testów diagnostycznych. Test powtarzany jest bardzo często podczas leczenia w celu oceny jego skuteczności. Dodatkowo CRP określa ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, ponieważ niemal zawsze przebiegają one z podwyższonym poziom stanu zapalnego i właśnie białka CRP, które poza wątrobą i komórkami tłuszczowymi, jest wytwarzane głównie właśnie w ścianach naczyń krwionośnych. W przewlekle utrzymującym się CRP nawet nieprzekraczającym teoretycznie bezpiecznych 5mg/l podejrzewa się ryzykowno wystąpienia zaburzeń pracy układu sercowo-naczyniowego. W celu dokładniejsze diagnozy i określenia indywidualnego ryzyka zachorowań i incydentów związanych z układem krwionośnym wykonuje się badanie CRP wysokiej czułości (tzw. hs CRP), które jeszcze dokładniej określa poziom zmian białka CRP na bardzo niskich poziomach.