Astma oskrzelowa – przyczyny, objawy, leczenie

Astma oskrzelowa – przyczyny, objawy, leczenie

Astma oskrzelowa jest stanem chorobowym odnoszącym się do przeważnie ostro (napadowo) pojawiającej się duszności typu wydechowego. Jest ona dość często występującą chorobą dróg oddechowych. Powoduje ją szereg czynników, które dzielą się na środowiskowe i genetyczne. Leczenie przeważnie opiera się o stosowanie różnego typu inhalatorów. Jakie są przyczyny oraz objawy astmy oskrzelowej?

Astma oskrzelowa – czym tak naprawdę jest?

Astma oskrzelowa to przewlekła choroba zapalna, która jest również określona jako dychawica Wywołana jest infekcjami bakteryjnymi oraz wirusowymi, a także stresem. Dolegliwość ta przyczynia się do znacznego zmniejszenia wydolności dróg oddechowych – z roku na rok, dotyczy ona coraz większej liczby populacji. Astma oskrzelowa jest chorobą nieuleczalną, która już na samym początku powoduje nieodwracalne zmiany w obrębie oskrzeli. Jest ona jedną z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych na świecie. Polsce na astmę choruje ponad trzy miliony osób – liczba ta z roku na rok wzrasta.

Charakterystycznym objawem astmy oskrzelowej są duszności, świszczący oddech oraz uciążliwy kaszel. Na szczęście obecny poziom medycyny umożliwia normalne funkcjonowanie z tą chorobą.

Astma oskrzelowa – jakie objawy świadczą o jej wystąpieniu?

Astma oskrzelowa to częsta choroba drug oddechowych, której towarzyszy szereg objawów, wywołanych m.in. problemami w przepływie powietrza przez oskrzela. W trakcie astmy oskrzelowej mogą pojawić się:

  • ucisk,
  • obrzęk błony śluzowej,
  • kaszel,
  • świsty słyszalne przy oddychaniu.

Astmatycy skarżą się na gwałtowne napady duszności, które ustępują dopiero po podaniu leków (np. inhalator microlife) oraz mogą kończyć się odpluwaniem wydzieliny.

Astma oskrzelowa – jakie są jej przyczyny?

Przyczyny astmy oskrzelowej nie są dokładnie stwierdzone – uważa się, iż jest zespół czynników, które mogą ją powodować. Podłoże napadów astmy oparte jest o mechanizmy alergiczno-immunologiczne, zapalne oraz reakcję alergiczną na kontakt z niektórymi substancjami, przejawiającą się napadami kaszlu. Powyższe czynniki dzielą się na środowiskowe i genetyczne.

Astma oskrzelowa – leczenie

Leczenie astmy oskrzelowej opiera się o leczenie objawowe, które jest związane z identyfikacją czynnika alergizującego oraz unikaniu kontaktu z nim. Podczas napadów kaszlu chorym podaje się leki doraźne, które są przepisane przez lekarza w celu zmniejszenia duszności. Preparaty te mają na celu zahamowanie reakcji alergicznych.

W sytuacji, gdy napady astmy oskrzelowej nie ustępują pomimo podania leku, pojawi się ból serca, sinica, osłabienie lub przyspieszone tętno, zaleca się skierować chorego do lekarza.

Wczesne rozpoznanie astmy i dobranie właściwego leczenia umożliwia normalne funkcjonowanie. Chory prowadzi aktywne życie, może normalnie pracować i uczyć się bez objawów astmy. Wczesne rozpoznanie astmy jej bardzo ważne, ponieważ umożliwia uniknąć ciężkiej astmy oskrzelowej.