Dom powinien dawać poczucie bezpieczeństwa. Tymczasem badania statystyczne wykazują, iż aż 30% wypadków, zwłaszcza osób starszych, ma miejsce właśnie w domu. A jednym z najbardziej niebezpiecznych pomieszczeń jest właśnie łazienka. W związku z tym, troszcząc się o piękno wnętrza, nie wolno zapomnieć o zapewnieniu wszystkim domownikom odpowiedniego bezpieczeństwa – w postaci np. poręczy, czy też ustawiając w kabinie prysznicowej krzesło pod prysznic. Jak jeszcze można o to zadbać?
Krzesło pod prysznic i nie tylko – o tym warto pamiętać urządzając łazienkę dla osoby niepełnosprawnej
Choć łazienki publiczne i ogólnodostępne, jak również te w hotelach i lokalach usługowych są przeważnie wyposażone w rozwiązania dostosowane dla osób niepełnosprawnych i z chorobami układu ruchu, to w mieszkaniach prywatnych mogą wystąpić utrudnienia i bariery, które dość łatwo jest zniwelować. Ze względu na standardowe wymiary wózka inwalidzkiego orz swobodę poruszania się, łazienka powinna być odpowiedniej wielkości. Przestrzeń potrzebna do manewru wózkiem inwalidzkim, czyli przestrzeń bez żadnych przeszkód stałych, powinna wynosić co najmniej 150×150 cm. Drzwi nie powinny mieć progu, ponieważ zarówno chodzik, jak i wózki inwalidzkie, mogą mieć problem z jego pokonaniem. W związku z tym drzwi do łazienki powinny być pozbawione progu, a ich szerokość najlepiej by miała minimum 90 cm. Zamek w drzwiach do łazienki należy wybrać taki, aby dało się go, w razie potrzeby, otworzyć z zewnątrz (tzw. zamek z rozetą).
Wysokość zamontowania toalety podwieszanej lub muszli stojącej należy dostosować do wymiarów siedzenia wózka inwalidzkiego – około 48 cm. Warto również zadbać o to by kabina prysznicowa była odpowiedniej wielkości. Należy usytuować w niej krzesło pod prysznic, a obok niego uchwyt, by było można przesiąść się z wózka na siedzisko. Poręcz ścienna jest czymś, z czego większość osób korzysta w pewnym momencie swojego życia – kobiety w ciąży, osoby po urazach, seniorzy, małe dzieci oraz osoby niepełnosprawne.
Zaleca się wybrać umywalkę bez szafki i zamontować ją tak, aby jej dolna krawędź była 80 cm nad podłogą – w takiej sytuacji wózek będzie mógł bez problemu wjechać pod umywalkę, a osoba niepełnosprawna będzie mogła bez przeszkód umyć ręce. Co więcej, warto pomyśleć o armaturze z przedłużoną dźwignią – jest to przydatny element zarówno dla seniorów, jak i osób niepełnosprawnych.
Bezpieczna łazienka dla seniora – o tym nie można zapomnieć
Zachowanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa oraz ergonomii staje się sprawą priorytetową, zwłaszcza gdy urządzana jest łazienka dla osób starszych, które mają problemy z poruszaniem się. W takim przypadku warto pamiętać, aby:
- Zastosować prysznic bez brodzika, zamontować w podłodze odpływ liniowy, aby woda bezpiecznie spływała do kanalizacji i tym samym nie zalewała łazienki. Wysokie brodziki nie są najlepszym rozwiązaniem dla osób, które przechodzą właśnie w jesień swojego życia lub są po przebytych urazach;
- Kabina prysznicowa była przestronna, aby osoba starsza swobodnie przygotowała się do kąpieli;
- Drzwi do kabiny były na tyle szerokie, aby można było wjechać wózkiem do niej lub przejść z chodzikiem;
- Przy wannie zamontować uchwyt do wanny, który pozwoli na wstawanie i wyjście z niej;
- W kabinie prysznicowej również warto zamontować uchwyt łazienkowy. Który ułatwi zachowanie równowagi.