Zima sprzyja przeziębieniom. Chcąc je szybko wyleczyć, sięgamy po witaminę C w tabletkach. Panuje powszechne przekonanie, że przyjmowanie dużych dawek tej witaminy, leczy przeziębienie i grypę. Niestety to tylko mit. Takie twierdzenie nigdy nie zostało potwierdzone naukowo.
Dlaczego witamina C nie leczy przeziębienia?
Nie ma żadnych naukowych dowodów na to, że kwas askorbinowy leczy infekcje górnych dróg oddechowych. Nie niszczy on bakterii ani wirusów, które wywołują chorobę. Jedyne, w czym może nam pomóc witamina C podczas przeziębienia to katar. Faktycznie jej odpowiednia podaż może przynieść ulgę przy zatkanym nosie, ponieważ uszczelnia ona osłabione ścianki naczyń krwionośnych błony śluzowej nosa i wspomaga jej szybszą regenerację. Mimo to przyjmowanie syntetycznej witaminy C w tabletach w większości przypadków po prostu nie ma sensu. W zupełności wystarczy ta naturalna, którą dostarczamy z pożywieniem.
Czy nadmiar witaminy C może zaszkodzić?
Nawet uderzeniowe dawki tej witaminy nie powinny spowodować większych problemów u osoby zdrowej, ponieważ nie jest ona magazynowana w organizmie. Jej nadmiar na bieżąco wydalany z moczem. Dlatego przyjmowanie wielkich dawek „na zapas” nie ma sensu- organizm i tak szybko się tego nadmiaru pozbędzie. Szczególnie uważać powinny jednak osoby z wrażliwym żołądkiem. Jeśli chorowałaś na wrzody żołądka, refluks lub zapalenia błony śluzowej żołądka, lepiej nie przyjmuj jednorazowo powyżej 200 mg witaminy C, ponieważ może to spowodować podrażnienie żołądka i wywołać takie dolegliwości jak zgaga czy bóle brzucha.
Witaminy rozpuszczalne w wodzie, do których należy witamina C, powinniśmy dostarczać organizmowi każdego dnia. Nie możemy ich zgromadzić na zapas. Najkorzystniejsze dla naszego zdrowia są zawsze naturalne źródła witamin i minerałów w postaci świeżych warzyw i owoców. Zawierają one dodatkowo szereg substancji działających synergistycznie z witaminami, co powoduje, realne korzyści dla naszego zdrowia takie jak podniesie odporności organizmu, wzrost witalności i usprawnienie procesów regeneracyjnych w organizmie.