Zabezpieczenia dla dzieci. Jak stworzyć przyjazną przestrzeń?

Zabezpieczenia dla dzieci. Jak stworzyć przyjazną przestrzeń?

Zabezpieczenia dla dzieci mają za zadanie chronić je przed groźnymi wypadkami. Są to akcesoria dla dzieci, do których zaliczane są między innymi: zaślepki do kontaktów, zamknięcia do szuflad i szafek, nakładki zabezpieczające na drzwi i wiele innych. Na które szczególnie warto zwrócić uwagę?

 

Domowe niebezpieczeństwo czyhające na malucha

W momencie, gdy dziecko zaczyna samodzielnie się poruszać, dom staje się dla niego niesamowitą krainą wymagającą poznania. Chce ono sprawdzić zawartość psiej miski, a także zobaczyć co się stanie gdy przesunie dany kawałek materiału znajdujący się na wysokości rączek. W trakcie takich odkrywczych podróży bardzo łatwo może ono wylać na siebie gorącą wodę bądź uderzyć się w główkę. W związku z takimi sytuacjami rodzic posiada pewne zadanie – ma on urządzić mieszkanie w taki sposób, aby maluch mógł bezpiecznie kontynuować swoje wyprawy, zwiedzać wszystkie kąty oraz nie spotkał żadnych niebezpieczeństw. Dzięki szerokiej gamie akcesoriów dla dziecka dostępnych na rynku, przystosowanie mieszkania do potrzeb malucha odkrywcy nie stanowi żadnego problemu.

 

Najważniejsze akcesoria dla dziecka

Wiele produktów zawiera bardzo cenną informację, a mianowicie – „ przechowywać poza zasięgiem dzieci”. Kolorowe kapsułki, udrażniacze do rur stanowią interesujący obiekt, który z łatwością przyciągnie rączki malucha i które będzie ono chciało posmakować. Taka sytuacja może skończyć się bardzo źle dla dziecka, dlatego też wszelkie niebezpieczne substancję należy schować tak, aby były one nieosiągalne dla dziecka. Poniżej przedstawione zostały najważniejsze akcesoria dla dzieci:

  • zabezpieczenia szuflad – zapobiegają one wyciąganiu przez dzieci przedmiotów dla nich nie przeznaczonych z wnętrza oraz przytrzaśnięciu sobie paluszków.
  • przytwierdzenie do ściany mebli – małe dzieci oprócz wędrówek bardzo lubią się wspinać. W trakcie wspinaczki po nieprzytwierdzonych meblach może dojść do upadku.
  • zabezpieczenia drzwi – umieszczenie stoperów do drzwi zapobiegnie nieszczęśliwym przytrzaśnięciem paluszków.
  • osłonki do gniazdek elektrycznych – z racji iż dzieci lubią wsadzać swoje palce w każde możliwe otwory, należy zainwestować w osłonki do gniazdek elektrycznych. To mała rzecz, a nie raz może uratować maluchowi życie.
  • zabezpieczenie kuchni – kuchnia jest szczególnie niebezpiecznym miejscem dla malucha. W związku z powyższym warto zaopatrzyć ją w zabezpieczenia do kuchenki czy osłonkę na piekarnik.
  • zabezpieczenia kantów – zabawa nie powinna kończyć się zderzeniem z kantem szafki czy stołu, dlatego takie „rogi” warto zabezpieczyć specjalnymi nakładkami.
  • zabezpieczenia wystających elementów – pozwalają ochronić małego urwisa podczas jego harcu po pokoju.
  • mata antypoślizgowa – zapobiega nieszczęśliwym wypadkom w przestrzeniach szczególnie narażonych na poślizgi, jak np. przy wanience.
  • barierki ochronne – pozwalają ograniczyć miejsce podróży malucha izolując tym samym niebezpieczne dla niego przestrzenie.
  • elektroniczna niania – pomoże ona kontrolować poczynienia malucha zarówno tego leżącego w łóżeczku jak i rozbrykanego urwisa.