Kiedy i jak odzwyczaić dziecko od smoczka uspokajającego?

Kiedy i jak odzwyczaić dziecko od smoczka uspokajającego?

Smoczek jest nieodłącznym atrybutem spokojnego snu dla każdego dziecka. Stanowi on źródło wielkiego szczęścia związanego z zaspokojeniem silnej potrzeby ssania dla noworodków i niemowląt. Dużą popularnością cieszy się smoczek avent natural, który został stworzony tak by jak najlepiej zaspokoić potrzeby dziecka. Gdy zazna ono przyjemność związaną ze ssaniem smoczka, później trudno będzie go od niego odzwyczaić.

 

Jak i kiedy odzwyczaić od smoczka?

Najlepszym czasem na podjęcie pierwszej próby odstawienia smoczka jest moment, kiedy dziecko jest jeszcze małe i intensywnie zaczyna interesować się otaczającym go światem. Jest to okres pomiędzy trzecim a szóstym miesiącem życia.  W tym czasie dziecko nie posiada już tak silnej potrzeby ssania, a smoczek avent natural zaczyna pełnić rolę „pocieszyciela”. Względnie łatwe staje się odwrócenie uwagi niemowlaka poprzez zainteresowanie go czymś z otoczenia. Warto wiedzieć, iż w sytuacji, gdy maluch nie chce zrezygnować ze smoczka, nie należy zabierać mu go na siłę.

Kolejnym odpowiednim momentem są okolice pierwszych urodzin. Potrzeba samodzielności dziecka w tym czasie wyraźnie wzrasta. Wiele dzieci zaczyna chodzić i poznawać świat. Możliwe jest, że jeśli smoczek nie będzie rozwiązaniem każdego płaczu, maluch sam szybko z niego zrezygnuje.

Najskuteczniejszym rozwiązaniem wydaje się być stopniowe ograniczenie jego użycia. Im dłużej dziecko będzie w stanie wytrzymać bez silikonowej pomocy, tym bardziej prawdopodobne staje się osiągnięcie sukcesu. Zalecane jest, aby podawać go tylko w konkretnych sytuacjach, jak np. podawanie smoczka wyłącznie w łóżku przed snem. W nocy natomiast należy wyjąć go z ust i stopniowo zamienić na np. ulubiony kocyk lub przytulankę. Ważna tutaj jest stanowczość i regularność. Dziecko widząc odstępstwa od reguły będzie wiedzieć, iż przy odrobinie determinacji będzie w stanie otrzymać wszystko czego zechce.

Bardzo często rodzice w celu odzwyczajenia dziecka od ssania smoczka wymyślają przeróżne historyjki. Są one niezwykle skuteczne u dzieci rocznych i starszych. Jedni opowiadają o mamie kocicy która potrzebowała smoczka dla swojego kociaka, inni zaś o myszkach, które przyszły i zjadły wszystkie smoczki w okolicy.

Specjaliści zdecydowanie nie zalecają nagłego i definitywnego zabrania dziecku smoczka. Odzwyczajenie to proces, który wymaga czasu i nie może przebiegać w atmosferze napięcia i stresu. Nie należy podejmować z maluchem walki, gdyż może odbić się to bardzo niekorzystnie na relacji z nim.