Wągry – dlaczego się pojawiają?

Wągry – dlaczego się pojawiają?

Wągry oraz zaskórniki to określenia stosowane zamiennie. Kiedy pojawią się na skórze twarzy należy uzbroić się w cierpliwość, gdyż walka z nimi nie należy do najłatwiejszych. Najlepiej rozpocząć ją w towarzystwie dermatologa, który zaleci odpowiednie metody, a dodatkowo pomoże znaleźć przyczyny ich powstania.

 

Wągry – co to takiego?

Określenie wągry oznacza wykwity, które najczęściej dotykają osoby zmagające się jednocześnie z trądzikiem młodzieńczym. Można je spotkać przede wszystkim tam, gdzie występuje wiele gruczołów łojotokowych, co oznacza twarz, dekolt, klatkę piersiową i plecy.

Wągry mają dwie postaci. Jedne z nich są zamknięte, a więc przypominają białe kropki. Z kolei drugi typ jest już bardziej charakterystyczny i mowa o czarnych kropkach, które widać dopiero po bliższym przyjrzeniu się skórze.

 

Jak powstają wągry?

Jeśli nie rozwijać tematu, wągry pojawiają się na skutek rogowacenia ujść mieszków włosowo-łojowych, typ sebum produkowanego także trzeba brać pod uwagę.

Kiedy wziąć pod uwagę głębsze warstwy skóry właściwej, występują w nich mieszki włosowo-łojowe. W najniższej części tego lejka odbywają się procesy keratynizacji (rogowacenia), gdzie generowane zostają nowe komórki, a z kolei stare kończą swoją żywotność. Kiedy komórki umierają, zostaje wygenerowany swego rodzaju mur, który złuszcza się. Wspomniane złuszczanie sprawia, że pojawiają się zaskórniki oraz wągry.

Jak to się więc dzieje, że martwe komórki występują u każdego człowieka, a nie wszyscy zmagają się z wągrami. Jest to ściśle związane z lepkością łoju, a także aktywnością dodatnich oraz ujemnych ładunków. Nikomu nie trzeba powtarzać, że każdy organizm ludzki jest inny, właśnie dlatego niektórzy zauważają na ciele czarne kropki, a inni nie.

Pojawianie się wągrów może być także uzależnione od układu odpornościowego, który odpowiada za pojawienie się bakterii, dzięki którym skóra człowieka w pierwszej kolejności czerwienieje, następnie występuje stan zapalny, a jeszcze później krostki. W pierwszej kolejności można spodziewać się niewielkich zaskórników, a kiedy stan przyjmuje na intensywności można już mówić o zaawansowanych zmianach trądzikowych.

Należy wspomnieć także o szeregu czynników, które są ściśle zależne od człowieka, a także powodują powstawanie wągrów. Wągry pojawiają się jako efekt niewłaściwej diety, zmian hormonalnych, stresu, używania niewłaściwych kosmetyków (źle dopasowanych), a czasem odpowiadają za nie leki i środowisko w którym żyjemy.