Butelki dla noworodka to jedno z podstawowych akcesoriów każdej mamy. Aby przygotowywane mleko było najbardziej odpowiednie dla maluszka, warto zadbać o dostosowanie się do pięciu głównych zasad związanych z tym procesem. O czym warto pamiętać, robiąc mleczny posiłek dla niemowlaka?
Butelka i smoczek – od tych elementów należy zacząć przygotowania
Przed pierwszym użyciem butelki dla noworodka czy niemowlaka trzeba ją dokładnie wysterylizować. Najlepiej poprzez gotowanie jej we wrzątku przez około 5 minut. Nie jest to konieczne za każdym razem, jednak warto od czasu do czasu powtórzyć tą czynność. Szczególnie w przypadku karmienia butelką maluszka, który nie ukończył jeszcze 6 miesiąca życia.
Butelkę należy myć przy zastosowaniu specjalnego, bezpiecznego dla dziecka detergentu lub polewać wrzątkiem przed każdym kolejnym zastosowaniem. Przed podaniem dziecku butelki kolejny raz, trzeba upewnić się, czy nie jest zbytnio zużyta. W takim przypadku konieczna może okazać się wymiana smoczka i butelki. Ponadto należy pamiętać o czystych rękach — przed przygotowaniem butelki i podaniu maluchowi trzeba zadbać o higienę.
Właściwe przygotowanie mleka wymaga zwrócenia uwagi na kilka aspektów
Mleko w butelce powinno być świeże. Nigdy nie należy podawać dziecku resztek, gdyż może to doprowadzić do zatrucia pokarmowego. W przypadku, w którym malec nie dopił poprzedniej porcji, konieczne jest jej wylanie i przygotowanie nowej – najlepiej przed samym karmieniem. Przed podaniem mleka należy sprawdzić jego temperaturę. Nie wolno rozmrażać go w mikrofalówce. Naturalne mleko traci podczas takiego procesu wartości odżywcze. W przypadku mleka modyfikowanego zaleca się:
- stosować przegotowaną, niskozmineralizowaną wodę;
- sprawdzić termin przydatności na opakowaniu;
- szczelnie zamknąć opakowanie po przygotowaniu porcji;
- zachować zalecane proporcje;
- dokładnie wymieszać mieszaninę, aby całe mleko rozpuściło się w wodzie;
- nie gotować mieszanki, gdyż w wysokiej temperaturze straci część witamin;
- nie podgrzewać mleka w mikrofalówce — nierówno podgrzane może poparzyć maluszka, zamiast tego zaleca się zastosować podgrzewacz lub ogrzać butelkę poprzez polewanie ciepłą wodą.
Butelki dla noworodka i mleko to nie wszystko — ważna jest również wygodna pozycja do karmienia
Karmiąc malca, należy zadbać o to, aby zarówno jemu jak i osobie karmiącej było wygodnie. Trzymając go w ramionach, należy zachować z nim kontakt wzrokowy. Wtedy będzie czuło bliskość i zaspokoi swoją potrzebę czułości.
Obejmując niemowlaka, należy zadbać o to, aby zachować kąt 45 stopni z główką wyżej, a nóżkami niżej, leżącymi na kolanach osoby karmiącej. Nie należy układać go płasko, ponieważ może doprowadzić to do zadławienia. Jedzenie w pozycji leżącej może powodować ulewanie oraz zwiększyć ryzyko infekcji uszu.
Odpowiednie trzymanie butelki ułatwia karmienie
Smoczek butelki musi być cały czas wypełniony mlekiem – to zapobiegnie zasysaniu powietrza przez malca. Koniecznie trzeba dobrać smoczek z właściwym, dopasowanym do możliwości i potrzeb dziecka przepływem. Gdy maluszek się krztusi, należy zmienić smoczek na taki, który ma mniejszą dziurkę. Gdy denerwuje się podczas jedzenia, warto zmienić na ten z większą dziurką, o szybszym przepływie. Karmiąc, należy robić przerwy i odbijać maca. Gdy niemowlę odwraca głowę i nie chce pić, nie należy go do tego zmuszać.
Warto pamiętać, że nie należy zostawiać maluszka samego z butelką. Nie wolno odchodzić, kiedy je, gdyż grozi to zadławieniem. Złą praktyką jest także zasypianie z butelką w buzi. Jest to groźne dla dziecka i może prowadzić do próchnicy butelkowej.
Przekarmianie to zła praktyka
Gdy maluch spożywa z butelki odciągnięte mleko, należy podawać mu je wtedy, gdy się o nie upomni. Mleko matki trawi się szybko i maluch może być często głodny, dlatego powinien być karmiony na żądanie.
Maluch karmiony mieszanką także powinien jeść na żądanie. Jednak nie można przekraczać zalecanej dobowej porcji pokarmu. Nie każdy płacz to oznaka głodu.
Przeważnie dzieci karmione mieszaną jedzą rzadziej, mniej więcej co 3-4 godziny, gdyż sztuczny pokarm dłużej się trawi. Noworodek powinien jeść od 6 do 7 razy na dobę.