Bezcenna krew – co każdy krwiodawca wiedzieć powinien?

Bezcenna krew – co każdy krwiodawca wiedzieć powinien?

Każda, ciesząca się dobrym zdrowiem osoba, może bez przeszkód przekazać odrobinę swej krwi innym. W Polsce krwiodawstwo staje się coraz bardziej popularne, choć bywają okresy, gdy szpitale nie są w stanie wykazać się odpowiednimi rezerwami. Czy warto oddawać swą krew innym? Na czym polega krwiodawstwo?

Krwiodawstwo w pigułce

Oddawanie krwi to prosty zabieg, któremu może się poddać każda osoba wykazująca się dobrym stanem zdrowia. Pobrana od niego krew pomóc może w ratowaniu życia innych osób. Transfuzja krwi, czyli uzupełnienie jej niedoborów, jest przecież przeprowadzana w szpitalach bardzo często. Krew potrzebna jest w przypadku ratowania życia ofiar wypadków, bywa też niezbędna w trakcie bardziej skomplikowanych operacji. Transfuzja krwi jest też zabiegiem, który wykonywany jest w przypadku poważniejszych zatruć lub w chwili, gdy całkowita wymiana krwi w organizmie pacjenta staje się jedyną szansą na ocalenie mu życia. Zapotrzebowanie na krew jest ogromne. Niestety, szpitale nie zawsze posiadają odpowiednie rezerwy, choć krwiodawstwo staje się coraz modniejsze.

Bezpieczne oddawanie krwi – co warto o nim wiedzieć?

Każdy z nas może oddać trochę swej krwi innym i nie ponieść żadnych konsekwencji zdrowotnych. Niezbędne jest przeprowadzenie wcześniejszych badań, dzięki którym lekarz sprawdzi, czy na pewno jesteśmy zdrowi i czy pobranie od nas krwi nie stanie się dla nas, dawców, zagrożeniem. Ci, którzy pomyślnie przejdą przez takie badanie, mogą oddać krew w specjalnych punktach krwiodawstwa. Każdy z nas posiada około 5-6 litrów krwi, każdy z nas może jednorazowo oddać jej nawet do 500 ml. Kobiety mogą oddawać krew 3-4 razy w roku, mężczyźni mogą się takiemu zabiegowi poddawać nawet do 6 razy w roku. Co dzieje się z ich krwią? Krew pobrana w czasie badania gromadzona jest w specjalnych bankach, gdzie na bieżąco kontroluje się ilość posiadanej krwi oraz jej grupy. Trafia ona do tych placówek, w których akurat jest potrzebna, dzięki czemu żadna jednostka tego cennego daru nie zostanie zmarnowana.

Nasza krew może uratować życie innej osobie, a jej oddanie nie wiąże się z przykrymi konsekwencjami. Wręcz przeciwnie – oddanie krwi innym może nam sprawić wiele radości z tego, że oto ratujemy życie innym. Jako honorowi dawcy krwi zyskamy też szacunek otoczenia, stając się małymi bohaterami.