AIDS i sposoby powstrzymywania choroby

AIDS i sposoby powstrzymywania choroby

Diagnoza lekarska, która potwierdza obecność wirusa HIV oraz wystąpienie choroby znanej na całym świecie jako AIDS to dla wielu osób wyrok śmierci. Ta choroba wcześniej czy później pokona nawet najsilniejszy organizm i doprowadzi do śmierci. Niestety, mimo wielu lat badań i intensywnych prac w laboratoriach na całym świecie, nie odkryto jeszcze skutecznego leku na AIDS. Nie oznacza to jednak, że chory cierpiący na AIDS jest całkowicie pozbawiany pomocy medycznej i możliwości leczenia. Choć choroby wyleczyć się nie da, przyjmowanie odpowiednich antybiotyków oraz leków antywirusowych może skutecznie powstrzymać chorobę i przedłużyć zakażonej osobie życie nawet o kilka lat. Nie ma jednak cudownej kuracji, którą kusza niektórzy naciągacze. Cuda może jednak zdziałać odpowiednia opieka lekarska i coraz nowsze leki, będące efektem coraz większego postępu w medycynie.

Jedną z prób leczenia AIDS jest metoda biernej immunoterapii, którą stosuje się w ośrodkach na terenie Francji. Metoda ta nie jest wprawdzie w stanie uchronić pacjentów przed śmiercią ani przedłużyć im życia, chroni ich jednak przed chorobami, które zazwyczaj towarzyszą AIDS. Dzięki temu ostatnie lata życia z choroba są dla zarażonych osób łatwiejsze i w mniejszym stopniu wypełnione cierpieniem.

Trwają także intensywne badania nad wynalezieniem szczepionki przeciw HIV. Są to jednak prace wzbudzające wiele kontrowersji. Zdaniem niektórych wprowadzenie do organizmu ludzkiego łagodniejszej formy wirusa HIV może nieść ze sobą ryzyko wystąpienia AIDS. Z tego też względu konwencjonalne leczenie polega na chwilę obecną przede wszystkim na podawaniu antybiotyków oraz leków antywirusowych. W przypadku chorych na AIDS stosowane są również metody alternatywne, które mogą poprawić jakość życia chorego. Medytacja czy inne techniki medycyny psychosomatycznej są tu stosowane z ogromnym powodzeniem. Sprawdza się również aromaterapia, akupresura i akupunktura. Stosowane są także terapie ziołowe, przy czym stosuje się tu głównie te preparaty, które wzmacniają odporność organizmu. Stosuje się zatem takie zioła, jak dziurawiec oraz jeżówkę. Dobre rezultaty w przypadku leczenia AIDS przynosi również terapia ciepłem oraz praca z ciałem. Dobre rezultaty może przynieść również odpowiednia dieta, która dostarczy choremu niezbędnej porcji witamin oraz minerałów.