3 skuteczne sposoby na katar

3 skuteczne sposoby na katar

Zmarzłaś, przemokłaś i czujesz, że rozkłada Cię przeziębienie? Jednym z pierwszych objawów infekcji jest zatkany nos, wydzielina spływająca po tylnej stronie gardła i ból pojawiający się w zatokach. Zacznij działać, gdy tylko pojawią się pierwsze objawy, a katar zmniejszy się i szybciej minie. Wypróbuj trzy sprawdzone sposoby na zatkany nos.

1. Czosnek i imbir.

Te dwa składniki mają silne działanie antybakteryjne i przeciwwirusowe, rozgrzewają i wspomagają odporność organizmu. Połącz czosnek i imbir z jabłkiem, a powstanie smaczny leczniczy kompot, który szybko postawi Cię na nogi. Pokrojone w ósemki dojrzałe jabłko włóż do niewielkiego rondelka, zalej dwoma szklankami wrzątku i gotuj przez 5 minut. Następnie, już po zdjęciu z ognia, dodaj dwa pokrojone drobno ząbki czosnku i pokrojony w plasterki kawałek imbiru wielkości łyżeczki do herbaty. Przykryj rondelek pokrywka i zostaw na 15 minut, aby napój nabrał mocy. Pij małymi łykami dwa razy dziennie, a wkrótce poczujesz się lepiej.

2. Sól.

Solne okłady okażą się szczególnie pomocne, jeśli cierpisz na gęsty katar i ból w zatokach. Wystarczy, że do małego płóciennego woreczka nasypiemy zwykłej soli kuchennej. Woreczek podgrzej w piekarniku- w 100 stopniach przez 15 minut. Ciepły, ale nie bardzo gorący, woreczek z solą przykładaj na policzki i czoło- sól rozgrzeje i zdezynfekuje zatoki, rozrzedzi zalegającą wydzielinę i zdecydowanie przyspieszy jej usuwanie.

3. Krople i aerozole.

Jeśli nie jesteś fanka naturalnych metod leczenia albo musisz walczyć z katarem, chodząc jednocześnie do pracy, wybierz praktyczne w stosowaniu i skuteczne preparaty apteczne. Krople do nosa i aerozole na katar udrożnią nos, zadziałają antybakteryjnie i przeciwwirusowo, nawilżą śluzówkę i złagodzą stan zapalny. Możesz również doraźnie skorzystać z tabletek na katar- to szybka pomoc, gdy masz zatkany nos i trudno Ci oddychać. Pamiętaj, że zarówno krople, jak i tabletki na katar można stosować tylko przez kilka dni. Nie nadużywaj tych produktów, ponieważ możesz się od nich uzależnić i trudno Ci będzie później bez nich funkcjonować.

Katar nie powinien trwać dłużej niż 5-7 dni. Jeśli dolegliwości są bardzo uporczywe, pojawia się silny ból głowy i gorączka, koniecznie udaj się do lekarza. Poważniejsza infekcja bakteryjna może wymagać zastosowania antybiotyku i przepłukania zatok przez laryngologa.