Wesprzyj swój układ krążenia po trzydziestce

Wesprzyj swój układ krążenia po trzydziestce

Od kondycji naszego układu sercowo-naczyniowego zależy wszystko – praca mózgu, układu trawiennego, wydalniczego, a nawet stan psychiczny. Około trzydziestego roku życia nasza codzienność ma zawrotne tempo. Praca, dom, dzieci – nie mamy czasu na nic, a już na pewno nie na zastanowienie się jak wspomóc nasz układ krążenia.

Mając 30 lat, wydaje nam się, że choroby pojawiają się dopiero na starość, a to właśnie teraz jest czas na dbanie o zdrowie. W późniejszym wieku będziemy zbierać żniwo naszych zaniedbań. Teraz jest czas, aby zapobiec chorobom układu krążenia, niewydolności serca i zapracować na sprawność na starość.

Jak zmniejszyć cholesterol?

Masz prawidłową wagę, a nawet jesteś chudzielcem i myślisz, że Cię to nie dotyczy. Wysoki cholesterol to nie tylko problem otyłych ludzi, choć u nich częściej występuje. O dziwo to nie tłuszcz jest głównym winowajcom podwyższonego poziomu cholesterolu, a cukier. Tak to on, szczególnie cukry proste zawarte w słodyczach i przetworzonej żywności. Nadmierna ilość węglowodanów w diecie powoduje, iż nasze naczynia stają się kruche, a wewnątrz powstają mikro uszkodzenia. Cholesterol próbuje naprawić te rysy w naczyniach, przez co jest go więcej we krwi i w późniejszym czasie tworzą się blaszki miażdżycowe. Jedyną receptą na zmniejszenie cholesterolu jest wyeliminowanie przetworzonej żywności i ruch. Jak zmniejszyć poziom cholesterolu u ludzi, u których mimo diety jest on wysoki? Być może jest to uwarunkowane genetycznie i wtedy należy zbadać kondycje naczyń krwionośnych i w razie potrzeby wdrożyć leczenie.

Podnieś swoją wydolność

Serce potrzebuje treningu – nie musi to być sport wyczynowy, ale 10 tysięcy kroków dziennie to minimum, aby nasze ciało otrzymało odpowiednią dawkę ruchu. Dzięki lekkiej aktywności fizycznej poprawia się kurczliwość mięśnia sercowego, zwiększa się frakcja wyrzutowa, rozbudowuje się sieć naczyń krwionośnych, które dzięki wzmożonemu przepływowi krwi są silniejsze i bardziej elastyczne. Intensywniejsze pompowanie krwi podczas wysiłku sprawia, że każdy organ w naszym ciele jest lepiej ukrwiony, przez co pracuje wydajniej.

Pozbądź się stresu

Ciągłe zdenerwowanie, długotrwały stres i napięcie szkodzi naszemu zdrowiu. Oczywiście nie da się wyeliminować stresu całkowicie, jednak musimy postarać się go opanować, stosować techniki relaksacyjne, a nawet w przypadku nerwicy zgłosić się po poradę do psychologa lub psychiatry. Stres prowadzi do nadmiernego uwalniania między innymi katecholamin i kortyzolu, czyli substancji, które wywołują skurcz naczyń krwionośnych, podnosząc ciśnienie krwi oraz pośrednio mogą prowadzić do rozwoju miażdżycy.