Wanny dla osób niepełnosprawnych i seniorów

Wanny dla osób niepełnosprawnych i seniorów

Inżynierowie na całym świecie stworzyli niesamowicie różnorodną gamę rozwiązań kąpielowych – od brodzików po wanny z siedziskami dla osób borykających się z ograniczoną ruchomością. Dzięki ciężkiej pracy dziesiątek kreatywnych firm, na rynku można spotkać różne modele wanien w różnych kategoriach funkcjonalności oraz wiele akcesoriów łazienkowych pozwalających na swobodne wykonywanie codziennych czynności przez osoby z ograniczeniami ruchowymi.

Wanny dla osób niepełnosprawnych i seniorów

Głównymi różnicami w kategoriach wanien są:

możliwość otwierania drzwi otwieranych na zewnątrz, do wewnątrz, z boku lub do góry;

styl użytkowania wanny – pozycja w wannie (siedząca lub leżąca), wanny uniwersalne z wyjmowaną półką do siedzenia;

sposób napełniania wody – napełnianie przez przelew, armatura ze ściany, ze wbudowaną armaturą, armatura pionowa z rantu wanny;

szerokość drzwi – wąskie drzwi są przeznaczone dla użytkowników wchodzących w pozycji stojącej, natomiast szerokie drzwi dla użytkowników poruszających się na wózkach.

Wielkość łazienki także ma ogromne znaczenie, ponieważ w zależności od dysponowanej przestrzeni jest możliwość zainstalowania właściwej wanny lub brodzika z siedziskiem. W większości gospodarstw domowych występuje tylko jedna łazienka, która jest wykorzystywana zarówno przez osoby niepełnosprawne, jak i te w pełni zdrowe, wtedy zasadniczym problemem staje się dostosowanie łazienki w sposób uniwersalny. W tym przypadku za najlepsze rozwiązanie uważa się zamontowanie wanny z drzwiami, z której będzie można korzystać w pozycji siedzącej, leżącej, jak i stojącej – w zależności od zapotrzebowania domowników.

Siedzisko do wanny

Niższa niż kiedyś sprawność ruchowa, operacje i przebyte kontuzje sprawiają, iż z czasem do korzystania z wanny niezbędne jest wsparcie. Jednak w trosce o niezależność i samodzielność powstał szereg akcesoriów pozwalających na komfortowe wykonywanie codziennych czynności w łatwiejszy sposób. Wygodną i bezpieczną kąpiel osoby kontuzjowanej lub starszej zapewni siedzisko do wanny.

Mnogość modeli umożliwia wybrać rozwiązanie idealne do własnych potrzeb. Niektóre z nich posiadają oparcia pozwalające na zrelaksowanie się i wyciszenie podczas kąpieli. Dużą popularnością cieszy się siedzisko do wanny z wyciągiem higienicznym, który znacznie podnosi komfort higieny miejsc intymnych. Występują również siedziska obrotowe, które ułatwiają pokonanie wysokiej krawędzi wanny.

Siedzisko do wanny jest produktem dedykowanym przede wszystkim dla osób niepełnosprawnych i seniorów, dlatego powinien on spełniać najwyższe standardy bezpieczeństwa. W trakcie wyboru siedziska od wanny warto zwrócić uwagę na zastosowanie antypoślizgowych nakładek oraz na maksymalne dopuszczane obciążenie. Nakładki pozwalają uchronić wannę przed zniszczeniem oraz podnoszą bezpieczeństwo użytkowania. Dla wielu osób znaczenie mają także kwestie estetyczne, dlatego producenci dbają o to, aby siedzisko do wanny było zarówno praktyczne, jak i miłe dla oka.

Wybór właściwego siedziska do wanny uzależniony jest od indywidualnych potrzeb i sprawności fizycznej. Pomimo iż nisko zawieszone siedzisko na wannę umożliwi częściowe zanurzenie ciała podczas kąpieli, to wstawanie z niego będzie nieco trudniejsze, niż w przypadku modeli, które są wyżej zawieszone. Jest to bardzo istotna kwestia, zwłaszcza w przypadku osób po przebytych operacjach stawów kolanowych czy biodrowych. Warto zwrócić uwagę na ten parametr, z uwzględnieniem kształtu wanny, aby siedzisko na wannę do niej pasowało.

Drugim bardzo ważnym czynnikiem wyboru siedziska do wanny jest waga – osoby niedysponujące dużą siłą docenią siedziska do wanien wykonane z lżejszych materiałów np. aluminium. Warto również uwzględnić maksymalne dopuszczalne odciążenie siedziska. Uwzględnienie tego parametru zapewni, iż korzystanie z siedziska do wanny będzie bezpieczne i nie będzie potencjalnym zagrożeniem dla zdrowia użytkownika.

Siedzisko do wanny powinno mieć również antypoślizgowe wykończenie oraz otwory umożliwiające odpływ wody z jego powierzchni. Pozwoli to na bezpieczniejsze i wygodniejsze korzystanie z niego.