Uciążliwe zmiany skórne

Uciążliwe zmiany skórne

Stany zapalne skóry są dolegliwością dotykającą wiele osób. Mogą pojawiać się wraz z innymi chorobami skóry, bądź samodzielnie. Przyczyniają się do powstania dużego dyskomfortu związanego z uczuciem pieczenia i swędzenia oraz z bólem skóry. Do uciążliwych zmian skórnych zaliczane są również brodawki wywołane wirusami brodawczaka ludzkiego. Co na kurzajki?

Stany zapalne skóry

Stany zapalne skóry mogą posiadać swoje przyczyny w naruszeniu warstw skóry (np. poprzez skaleczenie, rozcięcie). Najczęstszymi objawami są świąd, suchość i szorstkość skóry, miejscowe zaczerwienienie skóry oraz pieczenie. Ponadto w niektórych miejscach może pojawić się łuszczenie skóry.  Nie powinno się lekceważyć żadnych zmian na skórze, ponieważ to dzięki regularnej obserwacji i podjęciu odpowiednich działań we właściwym czasie pozwala uniknąć większych komplikacji.

Co na kurzajki?

Kurzajki wywołują dyskomfort związany nawet z podaniem komuś dłoni na przywitanie. Ich likwidacja nie jest prosta, chociaż istnieją przypadki, iż znikają one same. Niestety kurzajki posiadają tendencję do ponownego odrastania. Tak więc, chcąc uniknąć długotrwałej walki z kurzajkami, warto poznać preparaty, które pomogą pozbyć się ich raz a dobrze.

Kurzajka jest grudkowatą zmianą pojawiającą się na skórze w wyniku zarażenia wirusem HPV – wirusem brodawczaka ludzkiego. Do zakażenia dochodzi wtedy, gdy nastąpi bezpośredni kontakt z nosicielem wirusa, bądź po dotknięciu np. przedmiotów z którymi miał on kontakt, w wyniku którego je zakaził. Najczęściej kurzajki występują na stopach i dłoniach oraz palcach. Są nimi gródki w kolorze szarawym bądź skóry. Kurzajki są dość mocno widoczne na skórze i posiadają wyraźną obwódkę. Same w sobie nie wywołują żadnych dolegliwości – jedynie te ulokowane na stopach mogą powodować dyskomfort podczas chodzenia.

W aptekach można znaleźć wiele różnych produktów przeznaczonych do zwalczania kurzajek. Znaczna większość cechuje się niską ceną i skutecznością. Niestety czas trwania takiej kuracji to 6-8 tygodni, a tylko regularne stosowanie daje szanse na osiągnięcie pożądanego efektu. Skład preparatów na kurzajki oparty jest o kwas mlekowy i salicylowy, które wysuszają brodawkę. Po wyschnięciu kurzajka bez problemu powinna oderwać się od powierzchni skóry. Do takich preparatów zaliczane są między innymi Duofilm, Acerin i Brodacid. Na rynku są również dostępne produkty na kurzajki z kwasem trójchlorooctowym lub monochlorooctowym. Ponadto apteki w swojej ofercie posiadają również preparaty do wysmażania kurzajek, które można samemu stosować w domu, jak np. Scholl czy Undofen.