Przewlekłe zapalenie zatok – jak sobie z nim radzić?

Przewlekłe zapalenie zatok – jak sobie z nim radzić?

Pojawiające się objawy takie jak rozpierający ból głowy, ból zatok oraz uporczywy katar, które utrzymują się dłużej niż kilka dni, mogą świadczyć o zainfekowaniu zatok. W takim przypadku konieczna jest wizyta u laryngologa, który zastosuje odpowiednie leczenie oraz przypiszę właściwy lek na zatoki. Dolegliwość ta jest nawracająca oraz może występować 2-3 razy w ciągu roku – niezależnie od pory roku. W jaki sposób można wyleczyć zatoki?

Jak zdiagnozować przewlekłe zapalenie zatok?

Zatoki pełnią istotną funkcję w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu (szczególnie głowy), ponieważ biorą udział w wymianie cieplnej powodującej nie tylko ogrzanie powietrza dostającego się do oskrzeli i płuc, ale także chłodzą mózgowie. Zatoki są ulokowane po obu stronach nosa, co sprawia, iż czaszka jest o wiele lżejsza, a także odporniejsza na wszelkie mechaniczne urazy. Ponadto zatoki są odpowiedzialne za modelowanie dźwięków głosowych. Do zaburzenia wszystkich tych funkcji dochodzi w momencie, gdy dochodzi do stanu zapalnego zatok.

Jakie są objawy chorych zatok?

Za główny objaw przewlekłych chorych zatok uważa się przede wszystkim rozpierający ból w okolicy zatok, który zwiększa swoją intensywność podczas schylania głowy. Ponadto mogą mu towarzyszyć:

  • gorączka,
  • stan podgorączkowy,
  • spływająca po ścianie gardła ropna wydzielina z nosa,
  • zaburzenia węchu,
  • kaszel.

Bywa, iż ostre stany zapalne często nawracają, może dojść do nadkażenia i zmian błony śluzowej, która staje się obrzęknięta, co skutkuje zamknięciem połączenia zatok z nosem. Dlatego w ciągu całego roku lub w okresach częstych zachorowań dolegliwość będzie wracać, a za przyczynę zaistniałego stanu zapalnego wskazuje się bakterie gronkowca lub paciorkowca.

Przed rozpoczęciem leczenia należy wpierw dokonać prawidłowej diagnostyki oraz rozpoznania choroby. W przypadku, gdy stan ropny i towarzyszące mu inne objawy utrzymują się przez kilka tygodni, a stan powtarza się w niewielkich odstępach czasu w ciągu roku, to może oznaczać, iż zaistniał przewlekły stan zapalny zatok. Laryngolog poza pełnego wywiadu, badania nosa powinien zlecić wykonanie tomografii komputerowej zatok, ponieważ  jest ona najbardziej precyzyjnym badaniem, które może potwierdzić lub wykluczyć chore zatoki.

Przewlekłe zapalenie zatok – jaki lek na zatoki?

W przypadku leczenia zatok nie istnieje dotychczas jeden niezwykły lek na zatoki, który w pełni wyleczy tę chorobę. Osoby, które borykają się z tą dolegliwością – mogą leczyć się nawet przez kilka lat. Nieleczone przewlekłe zapalenie zatok czy leczone niewłaściwie może przyczynić się do groźnych dla organizmu powikłań- np. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zaburzeń ostrości widzenia, ropni czy zapalenia kości czaszki. Podczas leczenia stosowane są przede wszystkim środki farmakologiczne takie jak antybiotyki, leki przeciwbólowe oraz przeciwzapalne.