Olej z ogórecznika – najlepszy dla suchej skóry

Olej z ogórecznika – najlepszy dla suchej skóry

Olej z ogórecznika zawdzięcza swoją nazwę swojemu zapachowi i smakowi, ponieważ do złudzenia przypomina tym ogórek zielony. Olej ten jest tłoczony na zimno i należy do tzw. olejów schnących, czyli tworzy na swojej powierzchni coś w rodzaju błony i twardnieje pod wpływem światła. Oleje schnące powinno się trzymać z ciemności, aby się nie utleniały.

Olej z ogórecznika tłoczony jest z nasion tej rośliny. Jest bardzo delikatny i stosuje się go w kosmetyce, a także można go dodawać do potraw. Olej ten wspiera nasz organizm w trakcie grypy i przeziębienia, leczy nasz układ pokarmowy, sercowo-naczyniowy, kostny, stawowy, jak również wpływa na stan skóry.

Olej z ogórecznika zalecany jest dla osób, które mają kłopoty z gospodarką wodną w organizmie. Substancje śluzowe w oleju z ogórecznika powodują absorbowanie i zatrzymywanie wody w organizmie, natomiast kwas AHA wpływa na nawilżenie i złuszczenie naskórka. Olej z ogórecznika polecany jest również osobom borykającym się z atopowym zapaleniem skóry, ponieważ zmniejsza swędzenie, poprawia wygląd i koloryt cery.

Olej z ogórecznika na naczynka

Olej z ogórecznika ma silne właściwości przeciwzapalne ze względu na zawartość kwasów tłuszczowych, przede wszystkim kwasu gamma-linolenowego, flawonoidów i soli krzemowych. Związki te zawarte w preparatach do pielęgnacji skóry łagodzą podrażnienia, zapobiegają i leczą stany zapalne. Właściwości przeciwzapalne są szczególnie cenne w leczeniu skóry naczynkowej i trądziku różowatego. Preparaty zawierające olej z ogórecznika zmniejszają zaczerwienienia skóry, wzmacniają naczynka i barierę ochronną.

Wygładzanie i ujędrnianie skóry

Nienasycone kwasy tłuszczowe są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania skóry, ponieważ biorą udział w procesie powstawania ceramidów – składnika cementu spajającego komórki rogowej warstwy naskórka. Bez ceramidów skóra bardzo szybko traciłaby wodę, łatwo ulegałaby podrażnieniom. Z tego powodu olej ogórecznikowy wchodzi w skład wielu kosmetyków pielęgnacyjnych, zwłaszcza tych, które dedykowane są skórze dojrzałej, suchej, zwiotczałej, ze skłonnością do podrażnień. Olej z ogórecznika przywraca elastyczność i odpowiedni poziom nawilżenia, chroni skórę przed niekorzystnymi czynniki zewnętrznymi oraz przed parowaniem wody.

Na skórę może oddziaływać od wewnątrz, jak i z zewnątrz organizmu. Dzięki zapachowi do złudzenia przypomina aromat świeżych ogórków, o delikatnie kwaskowatym smak i działa orzeźwiająco. Z powodzeniem można dodawać go potraw na zimno, jak i na ciepło, a jego kwiatami przyozdabiać dania.