Mniszek lekarski – chwast o wyjątkowych właściwościach prozdrowotnych

Mniszek lekarski – chwast o wyjątkowych właściwościach prozdrowotnych

Mniszek lekarski to roślina występująca w naszym kraju dość powszechnie. W przypadku upraw traktowany jest jak zwykły chwast, ponieważ niewiele osób wie, że wykazuje prozdrowotne dla organizmu człowieka właściwości. Jak możemy wykorzystać mniszek lekarski w naszym codziennym życiu?

Gdzie znaleźć mniszek lekarski?

W Polsce mniszek lekarski znajdziemy bez trudu w wielu miejscach. Na pewno większość z nas widziała w swoim życiu niejednokrotnie tę roślinę. Występuje ona powszechnie właściwie w całej Europie. Poznamy go bez problemu dzięki jego kwiatom o intensywnie żółtej barwie. Po zerwaniu z jego łodygi wydobywa się specyficzna ciecz. Jest ona białego koloru i z łatwością możemy nią poplamić ręce oraz ubrania. Mniszek lekarski wykorzystywany jest od lat w ziołolecznictwie. Roślina ta często pojawia się na terenach uprawnych i tam nie jest mile widziana – rolnicy starają się jej pozbyć, tak jak wszystkich pozostałych chwastów. Dzięki niezwykłym jej właściwościom stosowana była już przez nasze prababcie. Bardzo wartościowy jest przede wszystkim korzeń mniszka, który wykazuje silne działanie prozdrowotne.

Korzeń mniszka lekarskiego – na co pomaga?

Korzeń mniszka lekarskiego nie jest jedyną przydatną częścią tej rośliny. Wykorzystuje się bowiem także jej kwiaty czy liście. Korzeń uważany jest jednak za najbardziej wartościowy, ponieważ jego właściwości mogą pozytywnie wpłynąć na wiele stanów chorobowych zachodzących w organizmie człowieka. Korzeń mniszka działa wspomagająco na pracę wątroby, dzięki czemu nasze ciało szybciej radzi sobie z trawieniem pożywienia. Regularne stosowanie korzenia mniszka działa na nasz organizm detoksykująco. Polecany jest on także osobom, które zmagają się ze zbyt wysokim ciśnieniem tętniczym oraz podwyższonym poziomem cholesterolu we krwi. Napar z korzenia mniszka pozytywnie działa na cały układ trawienny. Zaleca się spożywanie go w przypadku biegunki czy zgagi. Polecany jest również w przypadku zbyt wysokiego poziomu cukru we krwi. Przy stosowaniu mniszka lekarskiego szczególnie ostrożne powinny być osoby, które zmagają się z wrzodami żołądka. Wówczas raczej nie zaleca się jego spożywania.

Jak przygotować korzeń mniszka?

Korzeń mniszka lekarskiego spożywany jest zazwyczaj w formie nalewek. Aby sporządzić napój należy wykopać korzeń, a następnie porządnie go oczyścić (najczęściej jest to dość pracochłonne zajęcie). Kolejnym krokiem jest osuszenie korzenia. Nie powinniśmy jednak działać na niego zbyt wysoką temperaturą. Wystarczy, że wyschnie samoistnie w temperaturze pokojowej. Przygotowane korzenie należy zagotować w wodzie, a kolejno do wywaru dodać plasterki cytryny. Przez następną godzinę należy gotować napój, a po tym odcedzić go i ostudzić.