Kto nie powinien nosić soczewek kontaktowych?

Kto nie powinien nosić soczewek kontaktowych?

W praktyce istnieje niewiele kategorycznych przeciwwskazań do noszenia soczewek kontaktowych. Jednak dla niektórych osób zdecydowanie najlepszą opcją korekty wady wzroku będą okulary. Pewne grupy pacjentów, ze względów zdrowotnych, raczej nie powinny ich używać. Należą do nich choćby alergicy. Jeśli cierpisz na silną alergię, noszenie soczewek, może powodować długotrwałe podrażnienie oczu. Dzieje się tak dlatego, że wiążą one na swojej powierzchni alergeny, co może spowodować stan zapalny oka.

Noszenie okularów to również dobre rozwiązanie dla osób chorujących na cukrzycę. U tych pacjentów częściej dochodzi do wszelkiego rodzaju zakażeń i uszkodzeń rogówki, które mogą się zdarzyć podczas zakładania i zdejmowania soczewek. U chorych na cukrzycę takie uszkodzenia goją się długo i mogą wiązać się z groźnymi powikłaniami.

Codzienne noszenie soczewek kontaktowych to też nie najlepsze rozwiązanie dla kobiet w okresie menopauzy i przyjmujących tabletki antykoncepcyjne. Zmiany hormonalne wpływają bowiem na skład chemiczny i ilość łez. Oko może być zbyt wysuszone i bardziej podatne na podrażnienia. W takich przypadkach zaleca się naprzemienne noszenie soczewek i okularów, unikanie wielogodzinnego noszenia soczewek, stosowanie tak zwanych sztucznych łez, czyli kropli nawilżających oczy oraz wybieranie soczewek jednodniowych, zamiast dwutygodniowych czy miesięcznych.
Pamiętajmy, że o tym, czy soczewki kontaktowe to rozwiązanie dla nas, może zdecydować tylko lekarz okulista. Pod żadnym pozorem nie kupujmy ich same. Specjalista zadecyduje, czy powinnyśmy ich używać, dobierze odpowiedni dla nas rodzaj i nauczy je bezpiecznie zakładać i zdejmować.

Jeśli jesteś skazana na noszenie okularów, nie załamuj rąk- obecnie dostępne modele są bardzo twarzowe i kobiece, a dobrze dobrane okulary to modny element stylizacji. Wybierz się więc do optyka i skorzystaj z profesjonalnej pomocy w doborze odpowiednich dla Ciebie oprawek.