Krew utajona w kale – o czym nas informuje?

Krew utajona w kale – o czym nas informuje?

Kiedy w kale występuje krew od razu wiadomo, że z organizmem dzieje się coś złego. Nie należy jednak nastawiać się od razu na najgorszy scenariusz, a mianowicie nowotwór jelita grubego. Mimo wszystko trzeba to konieczne skonsultować ze specjalistą. Przekonaj się co oznacza krew utajona w kale.

 

Krew w kale – jak wygląda

Krem pojawiająca się w kale może mieć wiele postaci. Niektórzy znajdują strzępy krwi, innych z kolei martwią duże ilości świeżej krwi, pojawiają się także czarne kropki, albo krew w kolorze czarnym. Czasem może być jej więcej, innym razem tylko znikome ilości. Jedno jest pewne, bez względu czy pojawia się odrobina krwi, albo wręcz przeciwnie duże ilości, konieczna jest wizyta u specjalisty. W przypadku, kiedy krew jest utajona w kale z reguły nie można jej dojrzeć na pierwszy rzut oka, co sprawia, że człowiek nieświadomy dolegliwości bądź choroby może z nią żyć przez wiele lat, aż skutki uboczne uniemożliwią mu normalne funkcjonowanie.

 

Krew w kale – dlaczego występuje?

Krew w kale może pojawiać się z wielu powodów. Poniżej opisane zostaną najczęściej występujące powody. W przypadku, kiedy krew widoczna jest na papierze i ma intensywny odcień oznacza przeważnie pęknięcie guzka hemoroidów. Jeśli oprócz tego można zauważyć zaparcia, pieczenie oraz świąd niedaleko odbytu, nie należy się bardzo przejmować, gdyż diagnoza będzie łagodna.

Ta sama sytuacja może oznaczać pęknięcie skóry w odbycie. Z tym nieprzyjemnym stanem zmagają się głównie kobiety po urodzeniu dziecka. Występuje razem z zaparciami oraz biegunkami.

Jeszcze jedną przyczyną może być infekcja bakteryjna bądź wirusowa, łączy się ona z gorączką, brakiem energii oraz intensywnymi biegunkami.

Krew może oznaczać także konkretne choroby dotyczące jelita grubego.

Jeżeli krew na ciemny odcień oznacza z reguły problemy z przewodem pokarmowym. Mowa głównie o chorobie wrzodowej, która może dotyczyć zarówno żołądka, jak i dwunastnicy, zapaleniu błony śluzowej żołądka oraz żylakach  przełyku.

Krew utajona w kale nie jest jednoznaczna z występowaniem u człowieka nowotworu jelita grubego. Czasem oznacza stan zapalny zarówno jelita grubego, jak i cienkiego oraz dwunastnicy. Przypomnijmy, że krew utajona w kale zostaje wykryta w trakcie odpowiedniego testu, gdyż niestety nie sposób jej zauważyć gołym okiem. Istnieje jednak szereg czynników, które mogą podważyć wiarygodność testu, mowa o środkach zawierających duże ilości żelaza oraz zjadanie dużych ilości czerwonego mięsa. W związku z tym, jeśli człowiek ma jakiekolwiek wątpliwości należy wykonać kolonoskopię, która pozwoli otrzymać prawdziwe wyniki.