Kiedy najczęściej wypadają nam włosy?

Kiedy najczęściej wypadają nam włosy?

Wypadanie włosów to naturalny proces, który może nasilać się okresowo, ale mimo to jego intensywność nie powinna budzić niepokoju. W sytuacji gdy włosy zaczynają nam wypadać przysłowiowymi garściami, warto się zainteresować przyczyną takiego stanu rzeczy i spróbować sobie z nią poradzić.

5 najczęstszych przyczyn wypadania włosów.

  1. Spadek estrogenów.

Gwałtowny spadek estrogenów następuje między innymi po zakończeniu ciąży. Wiele kobiet w pierwszych miesiącach po porodzie rzeczywiście doświadcza bardzo intensywnego wypadania włosów, które nierzadko zmusza je do wizyty u fryzjera i skrócenia fryzury. Stan ten najczęściej przechodzi samoistnie, wraz z powrotem organizmu do równowagi.

  1. Niedobry witamin i minerałów

Stan naszej skóry, włosów i paznokci w dużej mierze świadczy o ogólnej kondycji naszego organizmu. Brak elastyczności, łamliwość, kruchość, czy utrata koloru mogą być jednymi z pierwszych sygnałów, że w naszym organizmie brakuje jakiś witamin i minerałów. Najczęstszymi niedoborami ujawniającymi się w złej kondycji włosów będą te związane z żelazem, cynkiem, witaminą B7 i B5.

  1. Wypadanie włosów w ich fazie wzrostu

O ile nie jesteśmy poddawani chemioterapii lub promieniowaniu, to taki stan najczęściej jest wynikiem zakażenia grzybiczego lub zaostrzenia choroby autoimmunologicznej formalnie nazywa się łysieniem anangenowym. Stan ten powinien minąć po ustaniu czynnika go wywołującego, a wspomóc leczenie można nakładając na skórę głowy minoksydal.

  1. Wypadanie włosów w ich fazie odpoczynku

Stan spowodowany najczęściej przez stres, część leków, antykoncepcję, operację, czy nagłą utratę masy ciała bez uchwytnej przyczyny. Wypadające włosy, które już zakończyły swoją fazę wzrostu często zostają całymi kępami na poduszkach, szczotkach, a nawet na rękach podczas mycia głowy.

  1. Zaburzenia hormonalne

Najczęstszą przyczyną łysienia, czyli stanu, w którym na głowie w efekcie wypadania włosów pojawiają się łyse placki są zaburzenia hormonalne. U mężczyzn problem ten najczęściej wynika z nieprawidłowego poziomu testosteronu, a u kobiet z problemów z tarczycą.

Preparat na wypadanie włosów – jak go wybrać?

Trzeba mieć świadomość, że preparat na wypadanie włosów będzie w większości przypadków działać tylko objawowo. Jeżeli przyczyną wypadania włosów nie są niedobory witamin i minerałów, to żaden preparat na wypadanie włosów, trwale nie pozwoli nam zlikwidować tej przykrej dolegliwości. Większość środków dedykowanych poprawie kondycji włosów ma w swoim składzie np. biotynę, skrzyp, witaminy E i te pochodzące z grupy B. Dodatkowo dobre suplementy diety poza samą strukturą włosa będą też, np. poprzez wysoką zawartość cynku, wpływały na stan skóry, od którego przecież w dużej mierze zależy porost włosów. Kiedy wypadanie włosów stanowi bardzo duży, widoczny problem, który nie ustępuje mimo upływu czasu i podjętych działań warto udać się do specjalisty, który dokładnie określi przyczynę i dobierze odpowiednią terapię i leki.