Kiedy grozi nam zapalenie pęcherza moczowego?

Kiedy grozi nam zapalenie pęcherza moczowego?

Zapalenie pęcherza moczowego to częsta dolegliwość, z którą zdecydowanie częściej borykają się kobiety. Co poza naszą budową anatomiczną sprzyja rozwojowi infekcji? Jak sobie radzić z jej objawami kiedy już się pojawi?

Czy zapalenie pęcherza moczowego jest groźne?

Zapalenie pęcherza moczowego to problem dość powszechny i odpowiednio leczony raczej nie powinien powodować poważnych konsekwencji zdrowotnych. Na szczęście, już nawet pierwsze objawy rozwijającego się zakażenia, choć niegroźne, to są na tyle uciążliwe, że nie pozwalają na przeczekanie problemu i liczenie, że może sam się rozwiąże. Zwykle zaczyna się od pieczenia i świądu okolic intymnych, który często nasila się po oddaniu moczu, a ten z kolei najczęściej jest oddawany dużo krótszych niż zwykle odstępach czasu, nawet jeżeli nie pijemy więcej. Następnie dochodzi ból, upławy i nieprzyjemny zapach. Zaniedbane i nieleczone zapalenie pęcherza moczowego może doprowadzić do nadważenia innych elementów układu moczowego i rozrodczego, a te mogą już mieć daleko idące konsekwencje zdrowotne, od przewlekłej formy zapalenia, przez niewydolność nerek, czy problemy z zajściem i donoszeniem ciąży.

Co sprzyja zapaleniu pęcherza moczowego?

Paradoksalnie bardzo łatwo o rozwój infekcji w okresach letnich, kiedy doprowadzimy do wychłodzenia okolic intymnych np. przez kąpiel w zimnej wodzie, czy siadanie w cienkich strojach na chłodnym piasku lub kamieniach. Rozwojowi infekcji sprzyja też stosunki seksualne, szczególne te przypadkowe i bez mechanicznego zabezpieczenia, które chroni nie tylko przed niechcianą ciążą, ale też ogranicza transfer bakterii i wirusów. Znaczenie ma również dany czas w życiu kobiety. W związku z zachodzącymi, charakterystycznymi zmianami w błonie śluzowej związanych m.in. z ciążą, menopauzą, czy nawet zwykłą miesiączką, okolica intyna może być przesuszona, a przez to bardziej podatna na uszkodzenia i nadkażenia. Nie bez znaczenia jest też zachowanie odpowiedniej higieny, które mimo szerokiego dostępu do wiarygodnych informacji nie jest sprawą oczywistą. Okolicę intymną należy nie tylko regularnie myć z użyciem odpowiednich środków, ale też zapewnić jej możliwość przepływu powietrza i odprowadzenia wilgoci.

Leczenie zapalenia pęcherza moczowego.

Przeczuwając, że zaczyna się rozwijać infekcja, nie musisz od razu sięgać po tabletki na zapalenie pęcherza moczowego. Po szybkiej reakcji, zaraz po wystąpieniu pierwszych objawów jest szansa, że choroba odpuści po domowej kuracji. W przypadku gdy poprawy nie widać po 2-3 dniach koniecznie udaj się po tabletki na zapalenie pęcherza moczowego, które po szerszym badaniu najlepiej dobierze lekarz ginekolog. Tabletki na zapalenie pęcherza moczowego zwykle opierają się nadziałaniu przeciwzapalnym, ale bywa tak, że na podstawie wykonanego posiewu konieczne będzie podanie antybiotyku. Niezależnie od dobranej kuracji, pamiętaj by doprowadzić ją do końca zgodnie z zaleceniami lekarza, co uchroni Cię przed nawrotami.