Katar u niemowlaka – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć?

Katar u niemowlaka – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć?

Katar u dzieci to niezwykle pospolita i często występująca dolegliwość. Jest to stan, w którym na skutek zapalenia błona śluzowa produkuje w zbyt dużych ilościach wydzielinę. Może ona cechować się wodnistą, półprzezroczystą, śluzową postacią (infekcja wirusowa) lub gęstszą, zasychającą, żółto-zieloną formą (zakażenie bakteryjne). Co na katar u niemowlaka?

Czym cechuje się nieżyt nosa u dzieci?

Nieżyt nosa, potocznie zwany katarem, to stan, w którym na skutek zapalenia błona śluzowa produkuje w nadmiernych ilościach wydzielinę. Może ona być gęstsza, zasychająca i żółto-zielona (w przypadku zakażenia bakteryjnego) lub wodnista, śluzowa i przezroczysta (jak w infekcjach o etiologii wirusowej). Wydzielina może wypływać z jam nosa, a także spływać po tylnej ścianie gardła, powodując podrażnienie go i wywołując kaszel. Katar u dzieci przejawia się także uczuciem zatkania nosa, dolegliwościami bólami głowy, osłabieniem węchu, a w przypadku niemowląt kłopotami z właściwym ssaniem piersi.

Jakie są przyczyny kataru u dzieci?

U dzieci pojawia się stopniowe dojrzewanie układu immunologicznego, a ponadto przebywają ona w dużych skupiskach ludzkich takich jak szkoły, przedszkola czy żłobki.  Tak więc są one bardziej podatne na infekcje, szczególnie górnych i dolnych dróg oddechowych, jak i ucha środkowego. Nieżyt nosa pojawia się u dzieci średnio 6-8 razy w roku.

Ostry nieżyt nosa u dzieci występuje najczęściej z powodu infekcji wirusowej, czyli przeziębienia, które w łatwy sposób rozprzestrzenia się drogą kropelkową (szczególnie wśród małych dzieci nieposiadających jeszcze w nawyku zasłaniania ust podczas kaszlu czy kichania i rzadko myją ręce). Pojawia się także w obrazie klinicznym:

  • ostrego zapalenia oskrzeli i gardła,
  • grypy,
  • często poprzedza zapalenie ucha środkowego.

Bywa jednak, iż katar u dzieci ma podłoże alergiczne (alergiczny nieżyt nosa – zwany katarem siennym) bądź pojawiać się w przebiegu poważnej choroby ustrojowej – mukowiscydosy.

Co na katar u niemowlaka?

W trakcie kataru u dzieci ważne jest systematyczne nawilżanie nosa, oczyszczanie go oraz udrażnianie przy użyciu np. inhalacji z soli kuchennej bądź z olejków eterycznych czy aerozoli z wodą morską u dzieci powyżej 3 r.ż.  Przez krótki czas (4-5 dni, maksymalnie tydzień) można stosować u dzieci starszych,  które mają więcej niż dwa latka, specjalne krople o działaniu obkurczającym błonę śluzową nosa oraz redukującym dolegliwości.

Nadmierne ilości wydzieliny można także odessać za pomocą aspiratora, jednak warto wykonywać tę czynność z dużą delikatnością, aby nie uszkodzić śluzówki naos. Dodatkowo nie zaleca się używania gruszki z cienkim zakończeniem, gdyż bardzo łatwo można nią uszkodzić śluzówkę. Innym dobrym sposobem jest udrożnienie nosa dziecka poprzez układanie go w trakcie snu w pozycji na brzuchu – przyczyni się to do samodzielnego spłynięcia wydzieliny z nosa.