Jaki szampon dla dzieci warto wybrać?

Jaki szampon dla dzieci warto wybrać?

Szampon dla dzieci to ważny element podczas prawidłowej pielęgnacji i higieny skóry głowy i włosów. Wybór właściwego produktu często sprawia problem, ponieważ na rynku jest dostępnych wiele rodzajów szamponów do włosów przeznaczonych dla dzieci. Najważniejsze jest dopasowanie go do etapu życia dziecka – nieco inny należy wybrać dla kilkuletniego dziecka, a inny dla noworodka. Które produkty zostały stworzone z myślą o zdrowiu dziecka?

Na co warto zwrócić uwagę podczas wyboru szamponu dla dzieci?

Wybierając szampon dla noworodka, należy przede wszystkim zadbać o precyzyjne oczyszczanie głowy bez doprowadzenia do wystąpienia reakcji alergicznych, na które skóra noworodka jest bardzo podatna. Do popularnych rodzajów produktów do mycia głowy zaliczane są:

 • szampon hipoalergiczny dla dzieci,
 • szampon dla dzieci ułatwiający rozczesywanie,
 • szampon nawilżający dla dzieci.

Podczas wyboru szamponu dla noworodków, zaleca się zwrócić uwagę na takie aspekty jak: obecność w składzie  nierafinowane oleje roślinne, wyciągów z roślin oraz brak siarczanów i soli. W przypadku dzieci z atopowym zapaleniem skóry rekomenduje się używanie szamponu hipoalergicznego.

Podczas wyboru szamponu dla dziecka, zwłaszcza dla noworodka, należy zwrócić szczególną uwagę na jego skład. W związku z powyższym zaleca się wybór szamponu, którego skład nie zawiera tzw. SLS, czyli Sodium Laurym Sulfate. Związek ten bardzo często stosowany jest w mydłach i szamponach – to właśnie on odpowiadają za wytwarzanie się piany. Niestety powoduje on podrażnienia oraz przesuszenie skóry.

Jaki szampon przeciwłupieżowy dla dzieci jest najlepszy?

Łupież jest problemem, który pojawia się także u maluchów, a za jego główną przyczynę uważa się grzyby. Może on wystąpić zarówno na przesuszonej, jak i tłustej skórze głowy. Przyczynia się do niewłaściwego funkcjonowania cebulek włosa. Przeważnie nie pojawia się on u dzieci poniżej 6 roku życia. Szampon na łupież dla dzieci powinien zawierać w swoim składzie takie substancje jak:

 • kwas salicylowy,
 • środek grzybobójczy,
 • witamina A.

Nie powinno się stosować u dzieci produktów dla osób dorosłych, ponieważ wykazują one silne działanie i mogłyby przyczynić się do podrażnień skóry głowy. W związku z tym na rynku jest wiele firm produkujących kosmetyki szczególnie dla dzieci – np. hipp. Ważne, by nie nie pomylić występującej u noworodków ciemieniuchy z łupieżem, ponieważ za jej pojawienie się nie są odpowiedzialne grzyby. W przypadku, gdy poza łupieżem występują także inne objawy, jak świąd czy silne zaczerwienienie – zaleca się udanie do specjalisty w celu konsultacji.

Przeciwłupieżowy szampon dla dzieci powinien mieć przede wszystkim działanie  przeciwgrzybicze oraz keratolityczne, czyli złuszczające.

Szampon dla dzieci – jaki jest najlepszy dla nieco starszych maluchów?

W przypadku starszych dzieci  w pielęgnacji skóry głowy i włosów zaleca się postawić na kosmetyki, które nie zawierają:

 • silikonu,
 • parabenów,
 • glikolu,
 • sztucznych barwników.
 • związków SLES, SLS.

Alergicy powinni wybrać produkty hipoalergiczne, natomiast matki dla swoich pociech naturalne kosmetyki o fizjologicznym pH. Nastolatkowie mogą stosować szampony przeznaczone dla osób dorosłych, ponieważ ich skóra nie jest już tak wrażliwa, jak u maluszków.