Jak zadbać o swoje stawy?

Jak zadbać o swoje stawy?

Problemy ze stawami są sprawą dość powszechną i dotyczą zarówno osób aktywnych fizycznie jak i tych, którzy nie mają z aktywnością nic wspólnego. Występują one najczęściej w wyniku przeciążeń – zarówno tych powstałych na treningach jak i tych związanych z czynnościami dnia codziennego lub z np. nadmierną masą ciała. W jaki sposób można wzmocnić zdrowie stawów? Czym jest msm?

MSM – co to takiego?

MSM jest organicznym związkiem siarki, który pełni niezwykle ważną rolę dla naszego organizmu. Jest on białym, bezwonnym proszkiem, cechującym się bardzo dobrą rozpuszczalnością w cieczach. Warto wspomnieć, iż w ludzkim organizmie poziom siarki oscyluje na granicy około 0,2 mg/kg. W przyrodzie występuje on w świeżych warzywach, owocach, krowim mleku, herbacie, jak i również w produktach zbożowych. Niestety jest on związkiem bardzo delikatnym i łatwo ulega „zniszczeniu” poprzez pasteryzację czy gotowanie. Ponadto MSM traci swoje właściwości również poprzez zamrażanie czy naświetlanie. Obecne czasy cechują się hodowlą owoców i warzyw, a nie ich uprawą. W wyniku procesu konserwacji organiczny związek siarki w produktach spada praktycznie do zera.

MSM – działanie

Siarka jest odpowiedzialna za utrzymanie dobrej kondycji oraz elastyczności naczyń krwionośnych i skóry. Zapewnia ona ścianom komórkowym przepuszczalność dla substancji odżywczych, a także usuwania toksyn. Dodatkowo siarka przyczynia się do poprawy jakości stawów, hamuje procesy zapalne, regeneruje chrząstkę i zmniejsza dolegliwości bólowe. Poprawia również kondycję skóry, paznokci i włosów. Ma to związek z faktem, iż siarka jest niezbędnym elementem do produkcji keratyny i kolagenu. Wspomaga pracę wątroby, poprawia stan układu krążenia i odpornościowego, wspiera procesy trawienne, poprawia stan ścięgien, tkanki łącznej i mięśni, a także wspiera proces gojenia ran skórnych redukując tym samym ryzyko pojawienia się blizn.

Niedobór minerału jakim jest siarka może doprowadzić do szeregu chorób cywilizacyjnych, np.: alergii, chorób nowotworowych, uszkodzeń wątroby, choroby wieńcowej, reumatoidalnego zapalenia stawów, a także ciągłego zmęczenia, osłabienia aktywności psychicznej i fizycznej i depresji.

Na podstawie licznych badań wysunięto wnioski, iż MSM pomaga w pełnym pozbyciu się bólu lub jego znacznym zmniejszeniu w następujących przypadkach:

  • Bóle głowy, migreny
  • Bóle pleców
  • Bóle mięśni
  • Łokieć tenisisty i inne urazy sportowe
  • Zapalenie kaletki
  • Fibromialgia
  • Uszkodzenia ciała na skutek oparzeń, wypadków, skaleczeń
  • Zespół cieśni nadgarstka
  • Rany pooperacyjne, oparzenia
  • Reumatyczne zapalenie stawów i choroba zwyrodnieniowa stawów