Jak radzić sobie z presją otoczenia?

Jak radzić sobie z presją otoczenia?

Presja otoczenia może dotknąć nas właściwie wszędzie – w pracy, szkole, a nawet w domu rodzinnym czy w gronie przyjaciół. Często zdarza się, że ludzie wokół mają wobec nas ogromne oczekiwania, którym nie chcemy, albo wręcz nie jesteśmy w stanie sprostać.

 

Co wpływa na nasze samopoczucie?

Często zdarza się, że nasze samopoczucie jest dość kiepskie, podczas gdy nie zdajemy sobie nawet sprawy, dlaczego może się tak dziać. Winy szukamy zwykle w sobie – warto jednak zastanowić się, czy pewne czynniki zewnętrzne nie wpływają negatywnie na nasze zdrowie psychiczne. Mogą to być choćby ciągłe docinki ze strony kolegów z pracy, czy też wieczne narzekanie rodziców. Może okazać się, że z pozoru błahe sytuacje mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Często wówczas obwiniamy samych siebie, stajemy się przygnębieni, a stres daje o sobie znać w każdym momencie naszego życia. W takich sytuacjach warto jednak zadać sobie pytanie, czego tak naprawdę chcemy my sami. Czy rzeczywiście mamy ochotę na to, aby spełniać wygórowane oczekiwania rodzica, pracodawcy, partnera? Warto zdrowo podejść do tego problemu i na pierwszym miejscu postawić swoje własne samopoczucie. Wywieranie niezdrowej presji to bowiem bardzo często zdarzający się w społeczeństwie przypadek. Tymczasem to nasze zdrowie psychiczne powinno być dla nas najważniejsze. Warto więc zastanowić się nad tym, czy chcemy, aby nasz komfort psychiczny zależny był od opinii osób trzecich. Skupmy się na tym, czego my pragniemy i co sami chcemy osiągnąć. Spełnianie bowiem oczekiwań innych osób, a co gorsza – obwinianie się za to, że nie jesteśmy w stanie tym oczekiwaniom sprostać, nie przyniesie naszemu organizmowi niczego dobrego.

 

Presja motywuje czy blokuje?

Mówi się niekiedy, że presja czy też stres bywają pozytywne. Jeżeli jest to „zdrowa presja” i „zdrowy stres” – jak najbardziej. Mogą one pozytywnie wpłynąć na nasz organizm – poczujemy się wówczas bardziej zmotywowani do pracy, do osiągnięcia jeszcze lepszych efektów. Wówczas stres i presja staną się prawdziwymi motywatorami, a my sami poczujemy, że możemy zrobić jeszcze więcej, niż do tej pory myśleliśmy. Każdy z nas jednak choć raz w życiu z pewnością zadał sobie pytanie – jak poradzić sobie ze stresem? Pojawia się ono najczęściej podczas najbardziej wymagających dla nas momentów życiowych – np. przed egzaminem, rozmową o pracę, ważnym wystąpieniem publicznym. Przede wszystkim ważna jest tu wiara we własne możliwości. Należy nad nią pracować nie tylko podczas stresujących sytuacji, ale tak naprawdę na co dzień. Nieocenione okaże się również wsparcie bliskich okazane podczas trudnych, stresogennych momentów.