Jak leczyć przeziębienie u chorych na astmę?

Jak leczyć przeziębienie u chorych na astmę?

Zakażenie wirusowe górnych dróg oddechowych, zwane również chorobą przeziębieniową, jest jednym z głównych czynników przyczyniających się do wywołania dłużej trwających zaostrzeń astmy oskrzelowej. Ponadto zaostrzeniu choroby może sprzyjać kontakt z czynnikami drażniącymi, z alergenem, stres oraz niektóre leki jak np. Gripex skład może pogłębić objawy choroby.

 

Astma – ogólna charakterystyka

Astma jest chorobą pociągającą za sobą wiele nieprzyjemnych dolegliwości. Ponadto istnieje wiele czynników, które mogą wywołać jej atak. Dla astmatyka, zwykłe przeziębienie może przeobrazić się w coś znacznie poważniejszego, a infekcje wirusowe zwiększają ryzyko pojawienia się napadu astmy w wyniku wzbudzenia stanu zapalnego w drogach oddechowych. Przyjmuje się, iż wirusy odpowiedzialne są za ponad 80% zaburzeń astmy u dzieci oraz co najmniej 30-40% zaostrzeń u dorosłych chorujących na astmę.

 

Infekcję wirusowe zaostrzające astmę

Wirusy, które najczęściej wywołują infekcję oraz zaostrzenie astmy to:

  • rynowirusy,
  • RSV,
  • koronawirusy,
  • wirusy grypy i paragrypy.

 

Zakażenie przyczynia się do rozwoju nad reaktywności wskutek obecności nacieków komórek zapalnych uwalniających tzw. mediatory stanu zapalnego. W efekcie powstaje skurcz i obturacja oskrzeli, do czego przyczynia się również zwiększona produkcja śluzu i obrzęk błony oskrzeli. Utrudniony przepływ powietrza przez płuca wywołuje charakterystyczne objawy astmy, takie jak:

  • duszność,
  • świszczący oddech,
  • uczucie ucisku w klatce piersiowej,
  • kaszel.

 

Nie zostało do końca wyjaśnione, czy wirusy bezpośrednio atakują dolne drogi oddechowe prowadząc tym samym do napadu astmy. Prawdopodobnie zmiany w płucach są wywołane aktywnością substancji produkowanych przez komórki układu odpornościowego w efekcie zakażenia górnych dróg oddechowych.

Wirusy mogą spowodować napad astmy lub pogarszać jej przebieg na dwa sposoby. Pierwszy z nich dotyczy infekcji zdrowych osób, niechorujących na astmę – przebycie zakażenia wirusowego powoduje u nich atak duszności, świszczący oddech i kaszel.  Drugi rodzaj ataków astmy dotyczy dorosłych i dzieci, którzy już chorują na astmę, a infekcja wirusowa tylko pogarsza jej przebieg i prowadzi do zaostrzeń.

 

Jak sobie radzić z przeziębieniem u astmatyków?

Astmatycy podczas przeziębienia powinni szczególna uwagę zwrócić na skład przyjmowanych leków:

  • nie wolno przyjmować aspiryny i NLPZ,
  • można stosować takie leki jak: paracetamol, celekoksyb, Gripex skład salicylan choliny i leki z grupy pochodnych opioidów,
  • zastosowanie pseudoefedryny może złagodzić dolegliwości bólowe głowy oraz zmniejszyć obrzęk błony śluzowej