Jak kontrolować zwoje zdrowie?

Jak kontrolować zwoje zdrowie?

Zdrowie jest sprawą o którą warto zadbać. To dzięki niemu codzienne czynności życiowe nie sprawiają nam żadnego problemu, a wszystkie procesy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu są zachowane. Aby stwierdzić, że jest się zdrowym nie wystarczy po prostu dobrze się czuć. Warto kontrolować swój stan zdrowia, aby mieć pewność, że jest ono na odpowiednim poziomie.  Czym jest ciśnieniomierz? Oraz jak prawidłowo go stosować?

Ciśnieniomierz – rodzaje

Wyróżniamy dwa typy ciśnieniomierzy:

  • Ciśnieniomierz zegarkowy (kolumnowy) – podczas testu należy napompować mankiet, zwolnić zawór blokady powietrza, a następnie sprawdzić działanie kolumny/zegara.
  • Ciśnieniomierz nadgarstkowy – działanie należy sprawdzić w podobny sposób, a także poziom naładowania baterii i właściwe pompowanie powietrza.

Etapy prawidłowego pomiaru ciśnienia

Aby pomiar ciśnienia był właściwy, powinien składać się z następujących etapów:

Przygotowanie do wykonania pomiaru – ten etap oparty jest o zapoznanie się z instrukcją, przeprowadzenie testu, sprawdzenie rozmiaru mankietu, przymierzenie go, a także zapoznanie się z przyciskami i ich opisami. Kolejno należy przygotować kartkę i długopis (w przypadku pomiaru ciśnieniomierzem zegarowym kolumnowym) bądź dzienniczka pomiarów czy komputera (czasem możliwe jest podłączenie sprzętu za pomocą portu USB). Zdarza się, iż aparat posiada własną pamięć, gdzie zapisuje wyniki.  Przed wykonaniem pomiaru warto również przygotować stabilną podpórkę pod rękę oraz poświęcić 15 minut na odpoczynek.

Wykonanie badania – podczas wykonywania badania należy zwrócić czy koszula lub bluzka nie stanowią dodatkowej opaski uciskowej. Po odpowiednim przygotowaniu należy założyć ciśnieniomierz nadgarstkowy (na nadgarstek) / mankiet (nad zgięciem łokcia) zgodnie z instrukcją:

Mankiet ciśnieniomierza należy założyć 1-2 cm nad zgięciem (stosując ciśnieniomierz naramienny z mankietem zalecane jest mierzenie ciśnienia na lewym przedramieniu w odległości 2-3 cm od zgięcia łokcia).

Osoby starsze, przewlekle chore lub/i stosujące leki na nieregularną pracę serca (również arytmie), na różne schorzenia mogą uzyskać zalecenie, aby dokonywać pomiarów w pozycji leżącej.

Zakończenie badania sygnałem dźwiękowym – należy zanotować wyniki ciśnienia skurczowego, rozkurczowego oraz tętna, godzinę badania oraz rozmiar mankietu (jeśli był stosowany). Następnie porównać go z normami oraz z poprzednimi osobistymi wynikami.

Ciśnieniomierz – ważne

Na pół godziny przed dokonaniem pomiaru nie należy:

  • Pić kawy,
  • Palić tytoniu,
  • Uprawiać sportu,
  • Jeść obfitych posiłków,
  • Pić alkoholu,
  • Również gorączka może zaburzyć wyniki pomiaru.