Jak dobre nawyki higieniczne mogą nas uchronić przed przeziębieniem i grypą?

Jak dobre nawyki higieniczne mogą nas uchronić przed przeziębieniem i grypą?

W szare jesienne i zimowe dni, o przeziębienie nie trudno. Wiele osób w środkach komunikacji publicznej i sklepach kicha i kaszle, co również sprzyja zarażeniu uporczywym wirusem grypy. Aby uniknąć choroby, powinniśmy przede wszystkim wzmacniać swoją odporność, jednak również proste codzienne czynności higieniczne, mogą znacznie zredukować ryzyko złapania infekcji. Większość bakterii i wirusów przenoszona jest drogą kropelkową lub na dłoniach. Warto wiedzieć, co robić, by zmniejszyć ryzyko zarażenia.

Mycie rąk.

Prosta codzienna czynność, jaką jest mycie rąk, może nas uchronić przed wieloma chorobami, w tym również przed wirusami przeziębienia i grypy oraz bardzo często dokuczliwą chorobą, jaką jest biegunka infekcyjna. Ręce należy myć od kilku do nawet kilkunastu razy dziennie. Powinniśmy używać do tego celu mydła oraz ciepłej wody. Wystarczy, że na mycie rąk poświecimy około 15 sekund, a usuniemy ze skóry bakterie i wirusy. Pamiętaj, by dokładnie myć ręce nie tylko po wyjściu z toalety, ale również zawsze po powrocie do domu z dworu, przed jedzeniem, po sprzątaniu oraz po zakończeniu wszelkich czynności higienicznych takich jak wycieranie nosa.

Kasłanie i oczyszczanie nosa.

Jeśli już złapiemy przeziębienie, zadbajmy o to, by nie rozprzestrzeniać chorobotwórczych bakterii i wirusów wszędzie wokół. Pomoże nam w tym używanie jednorazowych chusteczek do oczyszczania nosa oraz zasłanianie ust podczas kasłania i nosa podczas kichania. Zużyte chusteczki higieniczne od razu wyrzucajmy do śmieci, a nie rzucajmy przy łóżku, ponieważ są siedliskiem chorobotwórczych drobnoustrojów. Jeśli jesteśmy bardzo przeziębieni, a koniecznie musimy wyjść z domu, dobrym rozwiązaniem jest specjalna maseczka higieniczna zasłaniająca usta i nos. Kupisz ją w każdej aptece.

Przestrzegajmy podstawowych zasad higieny i wpajajmy je od najmłodszych lat naszym dzieciom. Dzięki temu w znacznym stopniu zmniejszymy ryzyko, zarażenia się wieloma groźnymi wirusami i bakteriami.