Jak dbać o swój układ krwionośny?

Jak dbać o swój układ krwionośny?

Choroby układu krążenia są dzisiaj niezwykle popularne. Wciąż panuje powszechne przekonanie, że nie mamy żadnego wpływu na ich występowanie. Jest to jednak mylna teoria, ponieważ dzięki podjęciu odpowiednich kroków możemy zmniejszyć ryzyko zachorowania i faktycznie wydłużyć nasze życie.

Prawidłowa dieta

Odpowiednio zbilansowany jadłospis jest bardzo istotny dla funkcjonowania całego układu krwionośnego. Należy w taki sposób ułożyć swoje menu, aby utrzymywać prawidłową wagę. Dbajmy więc o kaloryczność naszych posiłków. Ważne jest również to, jakiej jakości są spożywane przez nas produkty. W naszym jadłospisie powinny przeważać warzywa oraz owoce, natomiast tłuszcze zwierzęce powinniśmy zastąpić tłuszczami roślinnymi. Ograniczmy słodycze oraz słone, kaloryczne przekąski. Pamiętajmy także o codziennym piciu odpowiedniej ilości wody. Obok diety bardzo ważne jest również zrezygnowanie z używek. Powinniśmy więc odstawić picie alkoholu oraz palenie tytoniu. Takie praktyki mają bowiem bardzo negatywny wpływ na funkcjonowanie naszego układu krwionośnego.

Odpowiednia dawka ruchu

Nie zapominajmy o codziennej aktywności fizycznej. Najlepiej, aby była ona zorganizowana na świeżym powietrzu, dzięki czemu dotlenimy cały nasz organizm. Z upływem lat jesteśmy coraz bardziej zniechęceni do uprawiania sportu. Tymczasem każdy z nas, niezależnie od wieku, powinien codziennie spędzić przynajmniej 30 minut swojego życia właśnie na aktywności fizycznej. Sport pomoże nam utrzymać prawidłową sylwetkę, ale także dobrze podziała na naszą psychikę. Ważne jest, aby znaleźć dyscyplinę, która realnie będzie sprawiała nam radość. Zmuszanie się do nielubianej aktywności fizycznej nigdy nie przyniesie dobrych rezultatów, a my prędzej czy później na dobre się do niej zniechęcimy.

Lecytyna sojowa – suplementacja

Lecytyna wytwarzana jest samoistnie w organizmie człowieka. Z upływem lat jednak jej produkcja staje się coraz bardziej utrudniona, a wtedy możemy dostarczyć jej sobie za pomocą suplementów diety. Jest to bardzo istotne, ponieważ jej ilość w naszym organizmie warunkuje często prawidłowe funkcjonowanie całego układu krwionośnego. Na rynku możemy wyróżnić kilka rodzajów lecytyny – lecytyna sojowa, rzepakowa oraz słonecznikowa. Warto wiedzieć, że lecytynę możemy dostarczyć do organizmu także w formie pożywienia. Na przykład lecytyna sojowa obecna jest w takich produktach, jak żółtko jaja, nabiał, ryby czy awokado. Znacznie łatwiej jednak dostarczyć sobie ten składnik za pomocą suplementów diety, co nie znaczy, że powinniśmy rezygnować ze zbilansowanego jadłospisu.