Długie włosy i wszy – jak sobie z nimi poradzić?

Długie włosy i wszy – jak sobie z nimi poradzić?

Na temat wszawicy krążą dwa mity – jeden to taki, że ta choroba to przeszłość, a drugi, że jak już się pojawi, trzeba ścinać włosy na zero. Niestety, mimo iż wiedza na temat higieny jest coraz większa, nadal w przedszkolach, domach opieki czy innych miejscach, gdzie ludzie przebywają w skupiskach, pojawiają się ogniska wszawicy.

Dawno temu rzeczywiście jedynym sposobem na walkę z wszami było zgolenie na łyso. Na szczęście obecnie mamy dostęp do bardzo skutecznych preparatów, które pozwolą zachować długie włosy całej rodzinie, ponieważ wszawica to choroba zakaźna i jeśli się nią zarazimy, zagrożeni są wszyscy, którzy z nami mieszkają.

Preparaty na wszy i gnidy

Najczęściej stosowanym preparatem na wszy i gnidy jest szampon. Stosujemy go tak jak zwykły szampon myjący, z tą różnicą, że musimy go pozostawić na 5-20 minut na włosach w zależności od wskazań producenta. Następnie włosy trzeba wyczesać przy użyciu gęstego grzebienia. Taki zabieg należy powtórzyć po tygodniu, a wszystkie akcesoria do włosów używane przed leczeniem i w trakcie należy wyparzyć. Dla dzieci najlepszym szamponem będzie ten silikonowy, zawierający dimetikon i cyklometikon-5. Jego działanie polega na odcięciu wszom i gnidom dostępu tlenu, co je zabija. Szampony chemiczne zawierające permetryne mogą być stosowane u dzieci powyżej trzeciego roku życia, natomiast te z benzoesanem benzylu są wskazane dla dorosłych i starszych dzieci.

Jak stosować płyn na wszy

Stosowanie płynów na wszawicę przebiega następująco: zwilża się nim włosy i skórę głowy i owija szczelnie chustą na 2-3 godziny. Następnie przystępujemy do wyczesywania pasożytów. Do wielu szamponów są dołączone specjalne bardzo gęste grzebienie. Na rynku dostępne są także elektryczne grzebienie, które czeszą włosy i wciągają martwe gnidy i wszy. Wbrew przekonaniom nie trzeba ścinać długich włosów, jednak wyczesywanie z nich gnid jest dość żmudne i pracochłonne. Pamiętajmy, że nie wolno używać płynu na poranioną skórę głowy.

Chroń resztę domowników

Wszawica jest bardzo zaraźliwa, dlatego największe ogniska są tam, gdzie ludzie przebywają w grupach. Podobnie jest w domu – domownicy siadają w tych samych miejscach, blisko siebie, przebywają ze sobą długi czas, przez co wszy łatwo się rozprzestrzeniają. Domownicy również powinni umyć włosy w szamponie na wszy, a po zakończeniu kuracji należy dokładnie oczyścić lub wymienić poduszki, ręczniki oraz wszystkie akcesoria do włosów.