Dach z eternitu, dlaczego nie warto czekać ze zmianą?

Dach z eternitu, dlaczego nie warto czekać ze zmianą?

Ostatnimi laty coraz więcej mówi się o szkodliwości azbestu, co wiąże się z dużą świadomością populacji na temat jego szkodliwości. Mimo wszystko wiele domów i budynków gospodarczych wciąż jest nim pokrytych. Warto jednak jak najszybciej pozbyć się niechcianego materiału, aby nie narażać swojego zdrowia na niebezpieczeństwo. Jak azbest wpływa na organizm ludzi oraz jaka dachówka będzie najlepsza jako jego następca?

Azbest — dlaczego jest on niebezpieczny dla zdrowia?

Nie każdy wie, że włókna, z których jest produkowany eternit i oddziałujące na niego czynniki atmosferyczne są sprawcami wielu nieszczęść. Kruszą się, na skutek czego występują w powietrzu. Wdychane więc prowadzą do powstawania wielu niebezpiecznych chorób. Najlepiej zatem usunąć takie pokrycie i zastąpić go i bym materiałem, który gwarantuje komfort i bezpieczeństwo, jak na przykład dachówka.

Dachówka i nie tylko — na jakie pokrycie warto zmienić eternit?

Po demontażu płyt eternitowych nadchodzi czas na wybór ładnego i trwałego pokrycia dachowego. Budynki, które mają azbestowego dachu, przeważnie nie należą do młodych, a ich więźba dachowa przeznaczona jest do lekkiego poszycia.

Dobrym wyborem są ceramiczne dachówki, które wypala się z gliny. Ich cementowe odpowiedniki produkowane są natomiast z wysokiej jakości cementu, a więc kruszywa, którym jest barwnik o piasek kwarcowy. Oczywiście koniecznym elementem w trakcie jego produkcji jest również woda. Przed wypaleniem dachówki pokrywa a jest ona specjalistyczną warstwą o charakterze wygładzającym.

Blachodachówka natomiast powstaje z arkuszy blachy profilowanej, która posiada stalowy rdzeń lub aluminiowe wykończenie czy też powłokę — zazwyczaj poliester jest trwalszy niż posypka. Blachodachówka przeważnie pokryta jest specjalną żywicą, której zadaniem jest ochrona przed szkodliwym jej porastaniem oraz nadanie jej pięknego blasku. Dodatkowo posypka stosowana na blachodachówce świetnie neutralizuje odgłos spadających na dach kropli deszczu.

Dachy azbestowe w czasach ekologii stały się przeżytkiem. Likwidacja takiego fachu jest inwestycją w zdrowie, za którą podziękują kolejne pokolenia. Taka zmiana sprawi również, iż mało estetyczny azbest zostanie zastąpiony przez trwałe pokrycie w ciekawej barwie i o modnym kształcie