Bezdech senny – objawy i leczenie

Bezdech senny – objawy i leczenie

Z obturacyjnym bezdechem sennym zmaga się ok. 100 osób w Polsce, wśród których zdecydowanie więcej jest mężczyzn. Nie leczone spłycenie lub chwilowy zanik oddechu może prowadzić do cięższych chorób, związanych z układem sercowo-naczyniowym, dlatego trzeba koniecznie zapobiegać i przeciwdziałać tej przykrej dolegliwości.

Obturacyjny bezdech senny – przyczyny

Przyczyn wystąpienia zaburzenia oddychania podczas snu może być naprawdę dużo, ale najczęściej dotyka on osoby mające przerośnięte migdałki, nieprawidłowości w budowie szczęki lub krzywą przegrodę nosową. Bardziej narażone są osoby otyłe, z dużym obwodem szyi, chrapiące i te, które nadużywają nikotyny. Częściej chorują mężczyźni niż kobiety, ze względu na specyficzną budowę górnych dróg oddechowych. U kobiet natomiast obturacyjny bezdech senny może pojawić się w czasie przekwitania. Jak dochodzi do bezdechu? Podczas oddychania konkretniej wdechu tkanki miękkie gardła zapadają się stopniowo i z którymś z kolei oddechem może dojść do całkowitego zamknięcia światła górnych dróg oddechowych. Takie sytuacje zdarzają się jednak i u osób zdrowych. Niepokój powinny zaś rodzić sytuacje, w których obturacyjny bezdech senny trwa 10 sekund i powtarza się  bardzo często w ciągu jednej godziny.

Współwystępujące objawy bezdechu

Osoby, u których występuje obturacyjny bezdech senny są najczęściej w ciągu dnia senne i są ogólnie zmęczone. Ich sen nie daje głębokiego wypoczynku, a rano mogą pojawić się u tych osób bóle głowy oraz suchość w ustach. Może też wystąpić moczenie nocne, nadmierna potliwość, częste wstawanie w nocy do łazienki oraz nieregularne i głośne chrapanie. Osoby cierpiące na bezdech senny są też często nadpobudliwe i nerwowe.

Jak zapobiegać i leczyć?

Przede wszystkim trzeba prowadzić zdrowy tryb życia. Nie można dopuścić do znacznego przytycia oraz konieczne jest odstawienie alkoholu i nikotyny. Jeśli ktoś lubi spać na plecach, to powinien zmienić ten nawyk i próbować spać na boku. Aktywność fizyczna to również świetny pomysł na zachowawcze leczenie obturacyjnego bezdechu sennego. Bardzo ważny jest również regularny sen, przestrzeganie stałych godzin kładzenia się do łóżka i wstawania.