Zatrucie opiatami: co warto o nich wiedzieć?

Zatrucie opiatami: co warto o nich wiedzieć?

Choć przypadkowe zatrucia opiatami nie zdarzają się zbyt często, warto posiadać podstawową wiedzę na ich temat. W razie tragicznej pomyłki, wiedza ta może się okazać dla nas bardzo ważna. Może też sprawić, że to my uratujemy komuś życie. Czym zatem charakteryzuje się zatrucie opiatami? Jak je rozpoznać i w jaki sposób można udzielić pomocy osobie, która musi się zmierzyć z takim właśnie problemem?

Opiaty, czyli…

Zacznijmy jednak od wyjaśnienia, czy tam właściwie są opiaty. Skojarzenie z narkotykami jest słuszne, jednak opiaty często znajdują się w lekach przeciwbólowych. Wprawdzie ich stosowanie jest kontrolowane, a wydawanie tego typu leków jest ograniczone, jednak nieszczęśliwe wypadki i pomyłki bardzo często zdarzają się właśnie w związku ze stosowaniem lekarstw z opiatami. Opiaty to jednak głównie narkotyki. Doskonałym przykładem może być tu opium, które otrzymywane jest z mlecznego soku makowego. Z opium można pozyskać groźniejsze substancje, czyli tzw. kompot oraz morfinę. W drodze przemian chemicznych, z opium można też stworzyć tak niebezpieczny narkotyk, jakim jest heroina. Nadużywanie takich środków w trakcie leczenia lub też sięganie po nie bez wyraźnej potrzeby, to główne przyczyny wielu poważnych problemów. Często uzależnienie fizyczne i psychiczne od opiatów prowadzi do wyniszczenia organizmu, częste są też przypadki śmierci z tego właśnie powodu. Ponieważ problem związany z sięganiem po opiaty nasila się, warto pozyskać odpowiednią wiedzę na temat zatrucia tymi właśnie substancjami.

Jak rodzi się uzależnienie?

Zbyt częste sięganie po leki, w których znajdują się opiaty, to jedna z przyczyn uzależnienia od tych groźnych substancji. Sięgają jednak po nie i osoby, które świadomie decydują się na zażycie środków halucynogennych. Często to, co ma być niewinnym eksperymentem i przygodą, zmienia się w groźny nałóg. Uzależnienie, często prowadzące do śmierci wskutek przedawkowania, niszczy przecież nie tylko psychikę ludzką, ale i jego zdrowie fizyczne.

Jak objawia się zatrucie opiatami?

Zatrucie opiatami można rozpoznać bez większych problemów. Euforia i zwężone źrenice, bladość oraz nudności – oto symptomy, które wiążą się z takim właśnie zatruciem. W następnej fazie zatrucia pojawiają się kolejne zmiany. Źrenice rozszerzają się, pojawiają się problemy związane z pracą serca oraz kłopoty z oddychaniem. Częstym problemem okazuje się w takim przypadku śpiączka. W przypadku, gdy zatrucie opiatami przybiera już formę zatrucia przewlekłego, dochodzi też do takich problemów, jak zaburzenia świadomości.

Na czym polega leczenie?

Przedawkowanie narkotyków lub leków, w których znajdują się opiaty, wymaga interwencji lekarskiej. Pomoc lekarska oraz podanie odpowiednich leków staje się niezbędne w chwili, gdy pacjent ma poważne problemy z oddychaniem. W sytuacji, gdy narkotyk dostał się do organizmu drogą pokarmową, wykonuje się płukanie żołądka.

Zatrucia opiatami są niebezpieczne. Choć problem ten kojarzony jest przede wszystkim z narkomanami, powinniśmy pamiętać, że i osoby stosujące niektóre leki przeciwbólowe mogą być na ten problem narażone.