Zapalenie opłucnej – co warto wiedzieć na temat tej choroby?

Zapalenie opłucnej – co warto wiedzieć na temat tej choroby?

Ta choroba, w przypadku braku leczenia, może stać się przyczyną poważnych problemów ze zdrowiem. Ważna jest tu pomoc ze strony lekarza oraz konsekwentne stosowanie się do jego zaleceń. Zapalenie opłucnej jest jedną z poważniejszych chorób układu oddechowego. Co każdy z nas powinien wiedzieć na jej temat?

Zapalenie opłucnej – na czym polega ta choroba?

Opłucna to nic innego, jak cienka powłoka, która otacza ściany klatki piersiowej oraz płuca, pełniąc tym samym ważną funkcję ochronną. Dzięki opłucnej w trakcie oddychania nie dochodzi do uszkodzenia płuc, a my możemy cieszyć się głębokim oddechem. Niestety, sytuacja komplikuje się w chwili, gdy opłucna zostanie objęta stanem zapalnym. Choroba ta ma swe charakterystyczne objawy, wiąże się też z przykrymi dolegliwościami. Najbardziej charakterystyczne są te objawy, które wiążą się z bólem występującym podczas oddychania. Ból ten pojawia się zarówno w rejonie klatki piersiowej, jak i w plecach. Inną przypadłością, która wiąże się z zapaleniem opłucnej, jest uczucie ucisku w rejonie barków oraz klatki piersiowej. Ze względu na bóle pojawiające się w trakcie oddychania, skuteczne leczenie stanu zapalnego staje się sprawą bardzo ważną dla każdego pacjenta. Na czym może ono polegać?

Skąd biorą się te problemy?

Zanim skupimy się na procesie leczenia tej choroby, warto wspomnieć o jej przyczynach. W wielu przypadkach to bakterie oraz wirusy prowadzą do rozwoju stanu zapalnego, jednak nie tylko one mogą być sprawcami takich problemów ze zdrowiem. Bardzo często zapalenie opłucnej rozwija się jako choroba towarzysząca innym schorzeniom. Wśród tych chorób, które narażają opłucną na problemy, znajduje się m. in. gruźlica płuc, zapalenie płuc oraz wszelkiego rodzaju stany zapalne, mogące wystąpić w rejonie nadbrzusza.

Zapalenie opłucnej kontra współczesna medycyna

Ponieważ za rozwój stanu zapalnego zazwyczaj odpowiedzialne są wirusy lub bakterie, leczenie skupia się w pierwszej kolejności na walce z nimi. Walka z pierwotną chorobą to powszechna praktyka, z której lekarze korzystają w większości przypadków. Leczenie takie polega na podawaniu odpowiednich leków, np. antybiotyków lub kortyzonu. Niestety, w chwili, gdy zapalenie opłucnej wiąże się z obecnością ropniaka, niezbędne staje się przeprowadzenie operacji.

Ból oraz problemy związane z oddychaniem sprawiają, że zapalenie opłucnej staje się problemem wyjątkowo uciążliwym. Ponieważ choroba ta w znacznym stopniu utrudnia normalne funkcjonowanie, niezbędna staje się szybka pomoc ze strony lekarza. Warto też pamiętać o tym, że opłucna sama nie poradzi sobie w walce ze stanem zapalnym, a im dłużej będziemy czekać z rozpoczęciem leczenia, tym poważniejsze mogą się okazać komplikacje związane z rozwojem tej choroby.