Pierwsza pomoc przy oparzeniach – o tym musisz pamiętać

Pierwsza pomoc przy oparzeniach – o tym musisz pamiętać

Każdy człowiek bez względu na wiek oraz płeć musi wiedzieć w jaki sposób należy udzielać pierwszej pomocy. Umiejętności je okazują się przydatne zarówno w trakcie awaryjnych sytuacji w domu, jak i na ulicy, kiedy to pomóc należy nieznajomym przechodniom. Bandaż stanowi bardzo ważny element apteczki używanej w trakcie pierwszej pomocy, ale czy tylko on?

 

Oparzenia – jak należy postępować

Pierwsza pomoc w przypadku oparzeń nie należy do skomplikowanych. W pierwszej kolejności warto zdawać sobie sprawę, że rany nie można niczym przykrywać. Bandaż, plaster oraz inne materiały, które dostępne są pod ręką powinny zostać odsunięte na jak największą odległość od oparzonego kawałka ciała. Wiąże się to z tym, że cząsteczki na nich występujące mogą przedostać się do mniej lub bardziej zranionego miejsca. W najgorszym przypadkach poparzenia sięgają aż do kości, widać wtedy skrawki spalonego mięsa oraz ścięgien. Nieprzyjemny widok i ból, który odczuwa ranna osoba sprawi, że umieszczenie na ranie jakiegokolwiek materiału odbije się na niej jeszcze gorzej. Co więc należy zrobić? Na samym początku należy upewnić się, że zarówno człowiek poszkodowany, jak i ratownik są bezpieczni. Nie można narażać swojego życia, aby zająć się człowiekiem, który poparzył sobie rękę na skutek chociażby zetknięcia z elektrycznym przedmiotem, który wciąż działa oraz jest w stanie wywołać większe niebezpieczeństwo. Kiedy bezpieczeństwo zostanie zapewnione, drugim krokiem jest ochłodzenie rany przy pomocy wody. Przyjmuje się, że czynność ta powinna wynosić około 15 minut. Strumień nie może być ani zbyt silny, ani też za słaby. Bandaż może zostać umieszczony na ranie tylko i wyłącznie w przypadku, kiedy nie jest ona zbyt głęboka. Najlepiej jest jednak pozostawić oparzenie odsłonięte, a pod żadnym pozorem nie można stosować kremów bądź maści. Jeśli poszkodowany nie reaguje na wołania bądź komendy, konieczne jest udzielenie pierwszej pomocy oraz zawiadomienie pogotowia.

 

Oparzenia – rodzaje

Oparzenie powierzchowne dotyczy jednie naskórka, w związku z tym pojawia się rumień, który znika po około tygodniu. Bandaż stanowi dobre rozwiązanie po ochłodzeniu ciała.

Oparzenie pośrednie dotyczy zarówno naskórka, jak i odcinka skóry właściwej. Sprawia, że występują pęcherze, zaczerwienie oraz niewątpliwy ból.

Ostatni rodzaj to oparzenie głębokie, które ma miejsce w skórze właściwej. Skóra bieleje, a dzięki temu, że uszkodzone zostały nerwy czuciowe, poszkodowany nie zmaga się z jakimkolwiek bólem.